CV

CV’nin İş Yaşamındaki Önemi

İş arayışınız sırasında en sık karşılaştığınız cümlelerden bir tanesi ‘CV gönderir misiniz?’ olur. Sizi işe almak için İnsan Kaynakları Departmanı’nın en çok değer verdiği unsurlar arasında bulunan CV aslında ne? Neden bu kadar önemli?

CV kavramı ‘Curriculum Viate’ kullanımının kısaltılmış hali olarak bilinir. Latince bir ifade olan ‘Curriculum Viate’ hayat koşusu ya da hayat yarışı anlamına gelir. Geçmişteki başarılarınız, eğitiminiz ve tecrübelerinizi içeren bir belge niteliğindeki CV’nin böylesi bir ifadeye denk gelmesi çok anlamlı aslında. Peki, İnsan Kaynakları Departmanı özgeçmişinizi neden bu kadar önemsiyor?

Özgeçmişiniz ve kişisel bilgilerinizi içeren bu belgenin ilk izlenimi oluşturmada oldukça önemli olduğunu vurgulamak gerekir. Çünkü sıradan bir işe dahi yüzlerce başvuru geldiğinde İnsan Kaynakları Departmanı yüzlerce kişi ile görüşmek istemez. Bu fiziksel olarak mümkün olmadığı gibi zaman kaybı açısından da ciddi sonuçlar doğurur. Böylesi bir durumda özgeçmişiniz sizi diğer adaylardan bir adım öne çıkarır. Burada tabi doğru hazırlanmış bir özgeçmiş formunun değeri büyüktür.

CV Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeli?

İş arayışındaki pek çok birey için değerli kabul edilen özgeçmişin belli başlı nitelikler taşıması gerekir. Aşağıda sıralanan özellikleri taşıyan özgeçmiş sizi diğer adaylar arasında ön plana çıkarır. İşte o çok önemli detaylar!

Doğru Bilgiler Vermeye Özen Gösterin

İş arayışınız devam ederken hazırlayacağınız özgeçmiş formunun doğru bilgilerle donatılmış olması oldukça önemlidir. Doğru bilgiler vermek ilk etapta sizi diğer adaylar arasında sıradanlaştırıyor gibi olsa da her gün onlarca aday ile uğraşmak durumunda olan İK çalışanlarının özgeçmişinizin doğru bilgilerle doldurulup doldurulmadığını anlar. Bunun yanı sıra işe alındıktan sonra doğru vermediğiniz bilgilerin anlaşılarak işinize son verilmesi de muhtemeldir.

Doğru bilgiler ile işe alınmak sizin için daha başarılı bir kariyere ve daha sağlıklı adımlar atmaya katkı sağlayacaktır.

Görselliğe Önem Verin

İş görüşmesine giderken kılık kıyafetinize çok önem verdiğiniz gibi CV hazırlarken görsel kaliteye de çok önem vermeniz gerekir. Görsel olarak başarılı bir şekilde hazırlanmış olan özgeçmiş formu İK departmanı için en değerli seçeneklerden bir tanesidir. Çünkü özgeçmiş formunu hazırlarken özenli davranan adayların daha nitelikli ve işine saygı duyan kimseler olduğu kabul edilir.

Güncelliği Koruyun

Özgeçmişinizin kesinlikle güncel olmasına özen göstermelisiniz. Güncel bilgiler ile hazırlanmamış bir CV dikkate dahi alınmayabilir. Bu nedenle işi kapmak istiyorsanız her başvurunuzda özgeçmişinizde yazan tarihlere dikkat etmelisiniz.

Tüm bunları yerine getirdiyseniz ihtiyacınız olan tek şey biraz şans!

Doğru CV hazırlama tekniklerini öğrenmek için Kubist eğitimlerini inceleyebilirsiniz

 

Önceki Gönderi

Cevap bırakın