Aralık
22 Salı

AYURVEDA ve SAĞLIKLI YAŞAMIN ANAHTARI

Sal, 22 Aralık 2020 - Sal, 5 Ocak 2021 (20:00 - 22:00) 
Online : Zoom

Açıklama

Kimler Katılmalı: Bütünsel sağlık, sağlıklı beslenme, hastalıkların önlenmesi ve kilo kontrolünü merak eden, sağlıklı yaşamla ilgilenenler.

Eğitim Konusu:

Günümüzde bedensel, zihinsel ve ruhsal anlamda çözümsüz kalan sorunlarımıza çareyi alternatif yollardan bulmaya çalışıyoruz. Sağlıklı uzun ömür arayışı da bizi yeni ve doğal yöntemler aramaya yönlendiriyor. Biz yeni arayışlardayken karşımıza 5000 yıl öncesinin kadim bilgileri çıkıyor. Ayurveda’nın kökeni Hindistan’daki Vedik Kültüre dayanmaktadır ve Çin tıbbından bile eski olduğu bilinmektedir. Ayurveda’nın temel prensibi hastalıkları oluşmadan önlemektir. Hastalıkları oluşmadan önleyebilmek için de bedene kendisi için doğru ve doğa ile uyumlu ortamı sağlamamız gerektiğini söyler. Ayurveda bedenin kendi kendini iyileştirme gücünü kullanır. Doğru ortamı sağlarsak bedenimiz kendi kendini tamir eder, yeniler. Ayurveda da her insanın doğuştan bir beden yapısı ile doğduğu söylenir ve yaşam boyu bu yapıyı oluşturan elementlerin dengesini korumaya çalışır. Elementler ve bunların oluşturduğu Doshalar (Vata, Pitta, Kapha) dengesizleştiğinde beden, zihin ve ruhsal durum normalin dışında tepkiler verir. Bu tepkiler eğer kontrol altına alınmazsa uzu vadede hastalıklara ve erken yaşlanmaya sebep olur. Ayurveda beden, zihin ve ruhsal durumu birbirinden ayırmaz bu nedenle doshaları dengede tutmak için beslenme, günlük ve mevsimse alışkanlık, nefes, meditasyon, astroloji ve egzersize özellikle de yogaya vurgu yapar.

Eğitimin Kazanımları:

Programdaki temel amacımız sizlere kendi beden tipinizi tanıtmak, sağlıklı olabilmek ve kalabilmek için gerekli genel bilgileri öğretmek, bedensel, zihinsel ve ruhsal durumunuzda olumsuz bir değişiklik olduğunu fark ettiğinizde bunun nedenlerini anlayabilmenizi ve değiştirebilmenizi sağlamaktır. Bu programla size bir anahtar veriyoruz . Bu anahtar sizin elinizde olduğu sürece kimsenin rehberliğine ihtiyacınız olmadan sağlıklı yaşama yelken açabileceksiniz.

Eğitimin İçeriği:

• Ayurveda tarihçe ve giriş
• Ayurveda’ya göre sağlık–hastalık
• 5 Element
• Doshalar
• Gunalar
• Beden yapımız (testler)
• Doshalarımızın özellikleri ve dengede tutulması için yapılması gerekenler
• Zihinsel yapımız (Manas Prakruti)

• Dinacharya günlük alışkanlıklar
• Ratricharya gece alışkanlıkları
• Ritucharya mevsimsel alışkanlıklar
• Doshalara göre beslenme
• Ayurveda’da sık kullanılan baharatlar ve faydaları
• Pratik Ayurvedik tarifler

Doktor Fizyoterapist Burcu FIRAT 1977 yılında Ankara’da doğdu. 2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun oldu. Aynı üniversitede 2003 yılında Bilim Uzmanlığı, 2018 yılında Doktora eğitimini tamamladı. Bilim uzmanlığı eğitimi ve tezini Zihinsel ve Bedensel engelli çocuklar alanında tamamladı. Yaklaşık 5 yıl engelli çocuklarla birlikte çalıştı. 2005 yılından sonra ağırlıklı olarak ortopedi ve geriatri üzerine çalışmalar yaptı. Doktora eğitimini ve tezini şuan hala ağırlıklı olarak çalıştığı Geriatri alanında tamamladı. Fizyoterapi alanı ile ilgili olarak bugüne kadar Manuel terapi, Craniosacral Mobilizasyon, Bobat Terapisi, Pilates Mat Egzersizleri, Lenf Drenajı kurslarını tamamladı. Geratri alanında “Bakım Hizmetleri Kalite Satndartları” nın geliştirilmesi üzerine çalıştı ve hala çalışmaktadır. 2016 yılında danışmanlık alarak AYURVEDA ile tanıştı ve kendisi etkinliğini gördüğü için bu alana ilgi duyarak AYURVEDİK TIP EĞİTİMİNİ ve Mindfullness Temelli Stres Azaltma Programını (MBSR) tamamladı. TETAHEALİNG alanındaki eğitimleri ise devam etmektedir. Şuanda Geriatri Fizyoterapistliği, Türkiye Buz Hokeyi Kadın Milli Takımı Fizyoterapistliği (Yurt dışı müsabakalarda) ve Ayurvedik yaşam danışmanlığı yapmaktadır.

Bilet Bilgileri

800.00 ₺

Satışta

Etkinlik Takvimi
Etkinlik rezervasyonu için bir tarih seçin

Yorum Ekle

Hande Mistili

Hayatında zorluklarını hafifletmek, kendinle olan ilişkini derinleştirmek istiyorsan bu kanal tam sana göre. İstedim ki ReGo Now kanalı ile sizleri zihinsel, ruhsal ve fiziksel destekleyecek bilgiler, çözümler ve en önemlisi de kendi deneyimlerimi paylaşarak destekleyeyim. Kendine dönmenin, içinde bütünleşmenin, kendini kabulün getirdiği tamlık ile dünyaya açılmanın lezzetini, keyfini, sefasını sizlerin de sürmesine heveslendim ve sizleri de heveslendirmek istedim. İnanıyorum ki CAN’ın bütünsel sağlığı, huzuru ve refahı ancak onu bir bütün olarak algılayabildiğimizde ve her bir yönüne ihtiyaç duyduğu kaynağı şefkatli bir farkındalıkla sunabildiğimizde mümkün. Madde dünyadan, telaşlı yorgunluktan, yetememe azabından kendini özgürleştirmenin mümkün olduğuna inandım, sizleri de inandırmak istedim. Özgürleşmenin ve özgünleşmenin tadını biliyorum, senin de tatmanı istiyorum. En önemlisi bunun için kendi reçetemi yazdım ve seninle paylaşmaya hazırım.

Mesaj Gönder

Send mail success

Posta gönderilemedi

Please enter input field