FİLİAL TERAPİ EĞİTİMİ PROGRAMI

Online Etkinlik: (Zoom, Skype, Google Meet, Teams vb.)

Etkinlik Açıklaması

FİLİAL TERAPİ EĞİTİMİ PROGRAMI

Uzm. Psikolog Yağmur Akyıldız

Filial Terapi Nedir?

Çocuklar meraklı ve yaratıcılardır; bunları oyunlarına yansıtırlar, bu şekilde hayatla ilgili yeni bilgiler öğrenirler. Oyun; çocuğu hayata hazırlar, enerjisini deşarj eder, sosyal, duygusal, bedensel ve zihinsel olarak gelişmesini sağlar.  FİLİAL TERAPİ EĞİTİMİ PROGRAMI

Her çocuk “Oyun Çocuğu”dur; ancak her çocuk aynı şekilde oynamaz. Yaş dönemlerine göre çocukların yetenekleri geliştiği için oyunları da değişir.

Çocuğunuzla oyun oynamanız, çocuğunuz için, O’nun yeteneklerini kabul ettiğiniz anlamına gelir. Kendisini anlaşılmış, beğenilmiş hisseder; ancak anne-babaların oyun içinde bazı noktalara dikkat etmesi gerekmektedir.

Filial terapi modeli de terapötik oyunu kullanarak aile içi ilişkileri güçlendirmeyi hedefler. 3-10 yaş arasındaki çocuklara ve ailelerine yardımcı olan gelişimsel bir oyun terapisi yaklaşımıdır. Hem normal gelişim gösteren hem de duygusal, davranışsal ve gelişimsel güçlükleri olan çocuklar ile kullanılır. Son yıllarda oldukça yaygınlaşan bu terapi modelinin çocukların sorunlarını azaltmada ve aile içi ilişkiyi güçlendirmede olumlu etkisi uzun dönemli araştırmalarla ortaya konmuştur. FİLİAL TERAPİ EĞİTİMİ PROGRAMI

Bu psiko-eğitimsel model, aile üyelerinin birbirleriyle olan ilişkilerini güçlendirmeyi ve başa çıkma becerilerini zenginleştirmelerini sağlar. Anne-baba ve çocuk ilişkisinde açıklığı ve güveni artırmayı hedeflediğinden hem önleyici, eğer sorun varsa, o sorunun çözümüne yardımcı olan bir terapi programı olarak tanımlanabilir.

Terapi sürecinde anne babalar çocuklarıyla özel oyun görüşmelerini nasıl yürüteceklerini öğrenme fırsatı bulurlar. Anne baba, terapist ve çocukla bir araya gelerek yapılan filial terapi seansları anne babaların çocuklarını daha iyi anlamalarını sağlar ve onlarla kurdukları duygusal bağı güçlendirir.

Dolayısıyla, anne babalar çocuklarıyla aralarındaki ilişkiyi güçlendirmek, terapistler aile içinde çocuklarla ilgili sorunlara yardımcı olabilmek amacıyla bu modelden faydalanabilirler. Filial terapi sürecinde anne babalar, aile içinde olumlu değişimi sağlamak için terapistle yakın iş birliği içinde olurlar.


Filial Terapi’nin Hedefleri Nelerdir?

 • Genel olarak çocuğun psikolojik gelişimini anlamak
 • Çocukları ile yaşadıkları hayal kırıklıklarını azaltmak
 • Ebeveynlik becerilerini artırmak
 • Çocuklarıyla iletişimi artırmak
 • Takım olarak çalışmalarını sağlamak
 • Çocuklarıyla ve ebeveynlikleri ile ilgili olan kendi konularını güvenli bir ortamda çalışabilmek
 • Sorunları kaynağına inip ortadan kaldırmak
 • Anne baba ve çocuk arasında olumlu etkileşimi geliştirmek
 • Ailenin iletişim, başa çıkma ve problem çözme becerilerini artırmak
 • Gelecekteki sorunlarla daha etkili başa çıkmalarını sağlamak

Filial Oyun Terapi Yönteminin Etkili Olduğu Başlıca Problemler

Kaygı, depresyon, davranış sorunları, tek ebeveynlik, saldırganlık, öfke patlamaları, tırnak yeme, enkoprezis (Dışkı kaçırma), alt ıslatma (enürezis), kardeş kıskançlığı, evlat edinme, travma, ilişki ve bağlanma sorunları, içe kapanıklık, özgüven problemleri vb. gibi sorunlarda aileye yardımcı olur. 40 yılı aşkın bir süre içinde yapılan araştırmalar kısa dönemli terapötik bir yaklaşım olan filial terapinin çocuk ve aile üzerinde uzun dönemli etkisi olduğunu gösteriyor.


Kimler Katılabilir?

 • Çocuğuma karşı ya da bakım verdiğim  çocuğa karşı nasıl davranmalıyım onu ne kadar zarar vermeden büyütebilir yetiştirebilirim diyenler
 • Hayat yolculuğunda sağlıklı bir yetişkin olmasını , çocuğumun gelişimini sağlıklı tamamlamasını isteyen ebeveynler
 • Çalışma hayatında eli çocuğa uzanan, yolu çocuklardan geçen tüm meslek grupları (Eğitimciler, Bakım verenler…)

Eğitim Tarihi ve Saatleri

Filial Terapi Programı

 • 19.09.2021 Saat: 10.00 -13.00
 • 26.09.2021 Saat: 10.00 -13.00 2 pazar olacak şekilde toplamda 6 saatlik teori eğitimi şeklinde gerçekleşecektir.

Eğitim Paketi 1: 250 tl +KDV

Eğitim Paketi 2: 350+KDV (Sonrasında 1 defalık 45 dakikalık süper vizyon desteği sağlanacaktır. Filial Oyun Terapisi’ni deneyen katılımcılar, süreci video kaydına alarak terapist ile paylaşır.

 

Yorum Ekle

Beyin Akademi Yeni Nesil Eğitim Platformu, yeni nesil model ve tekniklerle içerikler hazırlayan bir bilgi üretim merkezidir. Bunun yanı sıra sadece teoriden oluşmayan, pratik uygulamalara yönelik, bireysel ihtiyaçlara ve 21. yüzyıl yetkinliklerine cevap verecek şekilde dizayn edilmiş online-offline eğitimler düzenlemektedir.

Mail gönderme başarılı

Posta gönderilemedi

Lütfen boş kısma bilgileri girin