Şubat
23 Salı

KENDİNi SEVDİREN NEFES

Sal, 23 Şubat 2021 - Sal, 16 Mart 2021 (20:00 - 22:30) 4 HAFTA
Online Etkinlik: (Zoom,Skype,Google Meet,Teams vb.)

Açıklama

Eğitimciler: Hande Mistili – Dr. Fzt. Özlem Öner Coşkun

Hedef Kitle: Doğru nefes almak, zihinsel, fiziksel ve duygusal dünyasında tükenmişliği aşmak isteyen tüm bireyler

Eğitim Süresi: 4 hafta boyunca canlı dersler, videolar, okuma materyalleri ve WhatsApp üzerinden günlük motivasyon desteği ile kendini sevdiren nefes ile dolu dolu bir ay

Eğitim Konusu: Doğduğumuz an yaşamı başlatan ve olmadığı anda da yaşamı sonlandıran bir mucize NEFES. Son 40 yıl içinde, hepimizin yüzü adım adım bu mucizeye dönmeye başladı. Stresi azaltan etkisi, bütünsel sağlığa katkısı, panik atak, depresyon tedavilerindeki etkinliği, zorlu tedavi süreçlerinde hastalığın seyrine pozitif katkısı, kalp damar sağlığını koruyuculuğu derken birden NEFES mucize olarak adlandırılmaya başlandı.

Yaşam enerjimiz düştükçe gerilim, stres, tükenmişlik, bıkkınlık, endişe, umutsuzluk, tembellik, çaresizlik, öfke, kıskançlık gibi tüm negatif sayılabilecek duygu, düşünce ve tutumlar hayatımızda yer kaplamaya başlıyor ve freni boşalmış bir kamyon gibi hızla sona doğru koşar buluyoruz kendimizi.

Nefes ne kadar derin, sakin ve bol ise zihin de o kadar sakin, dingin ve üretken hale geçiyor. İçeride bol oksijen yani besin ve sağlık barındırmış oluyor.

Eğitimin Kazanımları

 • Doğru nefes alma ve kadim nefes teknikleri ile kan basıncı, kalp ritmi kontrolü, sindirim kolaylaşması sağlanır,
 • Abur cubur yeme, atıştırma dürtüsünü yönetme, tembel bağırsakların çalıştırılması ve kilo kontrolü sağlamaya, metabolizmayı hızlandırarak katkı sunar,
 • Stres, strese bağlı gelişen anksiyete, kaygı, endişe ve öfke yönetimi becerileri gelişir,
 • Olumsuz duygu ve düşüncelerin yarattığı moral bozukluğu ve motivasyon kaybını azaltır,
 • Güne yorgun, halsiz başlamanın önüne geçilmesine destek sunar.
 • Uykusuzluğun giderilmesine, uyku saatlerinin düzene alınmasına, derin ve dinlendirici bir uykuya sistemimizin hazırlanmasına katkı sunar

Eğitimin İçeriği

 • Solunum sistemi anatomisi ve fizyolojisi
 • Göğüs ve karın solunumu- doğal solunum
 • Ağız ve burun solunumu
 • Derin ve sığ nefes
 • Diyafram nefesi
 • Eforla ve eforsuz alınan nefes
 • Egzersiz sırasında nefes
 • Sağlık için nefes almak
 • Kilo kontrolü ve solunum – nefesle zayıfla

Mindful Nefes Teknikleri

 • Kapalabatti nefesi
 • 3 Bandha
 • Kare Nefes
 • 4-7-8 Nefes Tekniği
 • Nadi Shodhana
 • Ujjayi Nefes / Okyanus Nefesi / Dirençli Nefes
 • Şuşumna / Bedende Hareket Eden Nefes
 • 15 Dakikalık Nefes Farkındalığı Egzersizi

Haftalık Program

 1. Hafta Nefes Anatomisi, Fizyolojisi ve Farkındalık Nefes İlişkisi, Kadim Nefes Teknikleri
 2. Hafta Sinir Sistemi, Diyafram Solunumu ve Nefesin Bütünsel Sağlık üzerinde etkisi, Kadim Nefes Teknikleri
 3. Hafta Nefes ve Egzersiz, Kadim Nefes Teknikleri
 4. Hafta Kadim Nefes Teknikleri

Nefes almak hayatımızda iki sebeple çok önemli…

 1. İçeri ana besin kaynağımız oksijen almak ve
 2. Hücrelerimizde aktivite sonucu açığa çıkan karbondioksiti dışarı atmak.

Her nefes ile içeri aldığımız hava %79 Nitrojen, % 20 oksijen, % 0,4 Karbondioksit, eser miktarda diğer gazlar ve su buharı içerir.

Her nefes verişimizdeki hava ise % 79 Nitrojen, %16 oksijen, % 4 karbondioksit, eser miktarda diğer gazlar ve su buharı içerir.

Doğal olarak zaten eğer doğru nefes alıp verebilirsek içeride % 4 oksijen açısından bir avantaj ancak sağlanabilir.

Oksijen yetersizliği başta kanser ve kalp damar hastalıklarının yanı sıra beyin fonksiyonlarının da gerilemesindeki en büyük etken. Diğer taraftan sakin ve derin bir nefes ile de beynin bütününde uyumluluğun arttığı, hormonların dengelendiği, acıya dayanıklılığın arttığı, kalp sağlığının korunduğu, stresin azaldığı tespit edilmiş halde.

O zaman nefese biraz daha dikkatli bakmak zannediyorum hepimiz için elzem.


DR. FZT. ÖZLEM ÖNER ÇOŞKUN

Doktor Fizyoterapist Özlem Öner Coşkun Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünden 1997 yılında mezun olmuştur 2000 yılında bilim uzmanlığı, 2009 yılında doktora eğitimini tamamlamıştır. Ulusal hakemli dergilerde 9 yayını, bilimsel kongrelerde sunulan 22 bildirisi bulunmaktadır. Akademik çalışmalar dışında mesleki eğitim ve kurslara devam etmiştir. 2007 yılında ‘VIth World Congress on Science & Football’ kongresinde, “Effect of Age Isokinetic Concentric” and “Eccentric Strength of Knee Muscle in Soccer Players” sunumu ile en iyi sunum ödülünü almıştır. Yetişkin ve çocukluk obezitesi, genel sağlık yönetimi, hastalıkla ve sağlıkla spor konularında hasta takibi ve koruyucu tıp eğitimlerine devam etmektedir. Yaklaşık 12 yıldır yetişkin ve çocukluk obezitesi, genel sağlık yönetimi, hastalıkla ve sağlıkla spor konularında hasta takibi ve koruyucu tıp eğitimlerine devam etmektedir. Akademik çalışmalar yanısıra radio ve televizyon programları, halk eğitim seminerleri, okullarda obezite konulu eğitim ve seminerlere konuşmacı olarak katılmıştır. 22 senedir fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde görev yapmaktadır. Ayrıca spor merkezinde fizyoterapi egzersizlerinden oluşan fitness programına devam etmektedir.

HANDE MİSTİLİ

1976 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Turizm Otelcilik İşletmeciliği, İTÜ İnsan Kaynakları programlarını tamamlamıştır. Çalışma hayatının içinde görevi gereği Erickson Koçluk Okulundan uluslararası akreditasyonu alarak bireysel ve takım koçu olmuştur.

Bilet Bilgileri

KENDİNi SEVDİREN NEFES

815.00 ₺

Biletler Tükendi.

Etkinlik Takvimi

Salı, 23 Şubat 2021 - Salı, 16 Mart 2021

20:00 - 22:30  4 HAFTA

Yorum Ekle

Hayatında zorluklarını hafifletmek, kendinle olan ilişkini derinleştirmek istiyorsan bu kanal tam sana göre. İstedim ki ReGo Now kanalı ile sizleri zihinsel, ruhsal ve fiziksel destekleyecek bilgiler, çözümler ve en önemlisi de kendi deneyimlerimi paylaşarak destekleyeyim. Kendine dönmenin, içinde bütünleşmenin, kendini kabulün getirdiği tamlık ile dünyaya açılmanın lezzetini, keyfini, sefasını sizlerin de sürmesine heveslendim ve sizleri de heveslendirmek istedim. İnanıyorum ki CAN’ın bütünsel sağlığı, huzuru ve refahı ancak onu bir bütün olarak algılayabildiğimizde ve her bir yönüne ihtiyaç duyduğu kaynağı şefkatli bir farkındalıkla sunabildiğimizde mümkün. Madde dünyadan, telaşlı yorgunluktan, yetememe azabından kendini özgürleştirmenin mümkün olduğuna inandım, sizleri de inandırmak istedim. Özgürleşmenin ve özgünleşmenin tadını biliyorum, senin de tatmanı istiyorum. En önemlisi bunun için kendi reçetemi yazdım ve seninle paylaşmaya hazırım.

Mail gönderme başarılı

Posta gönderilemedi

Lütfen boş kısma bilgileri girin