MINDFUL POSTÜR VE ERGONOMİ PROGRAMI

Online Etkinlik: (Zoom, Skype, Google Meet, Teams vb.)

Etkinlik Açıklaması

Eğitimciler:                Hande Mistili & Dr. Fzt. Özlem Öner Coşkun

Katılımcı Sayısı:          20 – 30 kişi

Eğitim Konusu:           İyi duruş, dik durmaktan daha fazlasıdır, böylece en iyi şekilde görünebilirsiniz. Omurganın duruşu sağlığınızın önemli bir parçasıdır. Hareket halinde veya sabit durma anında vücudunuzun doğru şekilde tuttulması ağrı, yaralanma ve diğer sağlık sorunlarını önleyebilir.

Eğitimin Kazanımları

 • İş ilişkileri iletişim üzerine kuruludur. Sözlü ve yazılı iletişim stratejilerinin her ikisi de kurumsal dünyada rol oynamakla birlikte, beden dilinin önemini göz ardı etmemek gerekir. Duruşunuz sözel olmayan iletişim olarak, gönderdiğiniz iletiye zarar verebilir veya bu mesajı iyileştirebilir. Beden dilinin konuşma üzerinde seçtiğiniz kelimelere göre daha büyük bir etkisi olabilir. İş hayatında duruşunuz bedeninizin dili sizin aynanızdır. Doğru ve güvenli bir duruş kendinizi ifade etmenin ilk basamağı olabilir. İş yaşamında ergonomi çalışanların ruhsal ve bedensel sağlığı kadar motivasyon ve iş verimi için de çok önemlidir
 • Omurga , en çok mekanik ağrı kaynağı olan bölgedir. Postür ve ergonomi eğitimi bel-boyun, omuz, dirsek, diz ağrısı, ellerde karıncalanma vbg rahatsızlıklardan korumak için çok önemlidir. Eğitim sonunda kendi bedenlerini tanıyan katılımcıların ağrısız, düzgün ve güven verici postüre sahip olmaları beklenmektedir.

Eğitimin İçeriği:          Katılımcılara omurga anatomisi, postür, ergonomi  ve sakatlıklar konularında eğitim ve günlük yaşamda uygulanabilirliği olan öneriler verilecektir.

Modül 1: Bedenimizi Tanıyalım:

 • Omurga anatomisi
 • Postür nedir?
 • Doğru duruşla kendini temsil et
 • Silüet
 • Duruş bozukluklarının yol açtığı kas iskelet sistemi rahatsızlıkları
 • Bedenin uygunsuz duruşu, çalışma, oturma, uyuma postürleri

Modül 2: Bedenimizle Anlaşmaya Varmak!

 • Bedeniniz sizinle konuşuyor, bedenimize iyi davranmak
 • Ağrısız bir hayat mümkün mü?
 • Hareket için en büyük engelimiz ne?
 • Beden taraması – Mindfulness beden farkındalığı egzersizi

Modül 3: Hayatımızı Düzenleyelim  (Teorik ve Pratik Uygulamalar)

 • Kimler kişisel faktörler nedeniyle kas iskelet sistemi rahatsızlıklarının geliştirilmesinde büyük bir riske sahiptir?
 • Çalışma ortamı, masa sandalye düzenlenmesi.
 • Yük kaldırma ve taşıma sırasında omurganın korunması.
 • Postür ve ergonomi yaklaşımları

 

DR. FZT. ÖZLEM ÖNER ÇOŞKUN

Doktor Fizyoterapist Özlem Öner Coşkun Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünden 1997 yılında mezun olmuştur 2000 yılında bilim uzmanlığı, 2009 yılında doktora eğitimini tamamlamıştır. Ulusal hakemli dergilerde 9 yayını, bilimsel kongrelerde sunulan 22 bildirisi bulunmaktadır. Akademik çalışmalar dışında mesleki eğitim ve kurslara devam etmiştir. 2007 yılında ‘VIth World Congress on Science & Football’ kongresinde, “Effect of Age Isokinetic Concentric” and “Eccentric Strength of Knee Muscle in Soccer Players” sunumu ile en iyi sunum ödülünü almıştır. Yetişkin ve çocukluk obezitesi, genel sağlık yönetimi, hastalıkla ve sağlıkla spor konularında hasta takibi ve koruyucu tıp eğitimlerine devam etmektedir. Yaklaşık 12 yıldır yetişkin ve çocukluk obezitesi, genel sağlık yönetimi, hastalıkla ve sağlıkla spor konularında hasta takibi ve koruyucu tıp eğitimlerine devam etmektedir. Akademik çalışmalar yanısıra radio ve televizyon programları, halk eğitim seminerleri, okullarda obezite konulu eğitim ve seminerlere konuşmacı olarak katılmıştır. 22 senedir fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde görev yapmaktadır. Ayrıca spor merkezinde fizyoterapi egzersizlerinden oluşan fitness programına devam etmektedir.

HANDE MİSTİLİ

1976 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesi Turizm Otelcilik İşletmeciliği, İTÜ İnsan Kaynakları programlarını tamamlamıştır. Çalışma hayatının içinde görevi gereği Erickson Koçluk Okulundan uluslararası akreditasyonu alarak bireysel ve takım koçu olmuştur.

Yorum Ekle

Hayatında zorluklarını hafifletmek, kendinle olan ilişkini derinleştirmek istiyorsan bu kanal tam sana göre. İstedim ki ReGo Now kanalı ile sizleri zihinsel, ruhsal ve fiziksel destekleyecek bilgiler, çözümler ve en önemlisi de kendi deneyimlerimi paylaşarak destekleyeyim. Kendine dönmenin, içinde bütünleşmenin, kendini kabulün getirdiği tamlık ile dünyaya açılmanın lezzetini, keyfini, sefasını sizlerin de sürmesine heveslendim ve sizleri de heveslendirmek istedim. İnanıyorum ki CAN’ın bütünsel sağlığı, huzuru ve refahı ancak onu bir bütün olarak algılayabildiğimizde ve her bir yönüne ihtiyaç duyduğu kaynağı şefkatli bir farkındalıkla sunabildiğimizde mümkün. Madde dünyadan, telaşlı yorgunluktan, yetememe azabından kendini özgürleştirmenin mümkün olduğuna inandım, sizleri de inandırmak istedim. Özgürleşmenin ve özgünleşmenin tadını biliyorum, senin de tatmanı istiyorum. En önemlisi bunun için kendi reçetemi yazdım ve seninle paylaşmaya hazırım.

Mail gönderme başarılı

Posta gönderilemedi

Lütfen boş kısma bilgileri girin