freelance çalışma

Freelance Çalışma

Freelance Çalışma

Son zamanlarda adını duyurmayı başaran freelance çalışma birçok çalışan için hayat kurtarıcı bir rol üstlenmiştir. Nedir bu freelance çalışmak diye soracak olursanız freelance çalışma, bağımsız çalışma anlamına gelmektedir. Kişilerin kendi düzenlerine uygun bir şekilde diledikleri yer ve zaman diliminde çalışmaları durumudur. Yani bir kurumda işe girmek yerine kendi alanlarına yönelik hizmet vermeyi tercih etmektedirler. Genel anlamda evden (home ofis) çalışma şeklinde sürdürülen freelance çalışmaya başlamak için birçok site ve aracı kurumlardan yararlanabilirsiniz. Bu sayede kendi müşteri portföyünüzü oluşturacağınız için ileride iş bulmak oldukça kolay hale gelecektir.

Freelance Yapılabilecek İşler Nelerdir?  Freelance Çalışma

Freelance çalışma şekli ülkemizde genel olarak bilişim alanında gerçekleşen işlerde sıkça tercih edilmektedir. Özellikle yazılım ve web projelerinde bu model çokça karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında çevirmenlik yaparak, editörlük yaparak, grafik tasarım yaparak ve metin yazarlığı yaparak birçok alanda geçiminizi sağlayabilirsiniz. Aslında freelance çalışanlar bir yandan da kendi işlerinin patronu konumuna gelirler. Yani bir yandan kendi gelirini elde ederken bir yandan da kişisel gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca freelance çalışma platformlarının güvenli ödeme sistemi ile serbest çalışanın hakları güvence altına almaktadır.

Freelance Çalışmanın Avantajları

Rahat bir çalışma ortamı sunan freelance çalışma, kişiyi motive etme konusunda da oldukça pozitif sonuçlar yaratmaktadır. Örneğin yönetici baskısı olan bir işte çalışmak paniğe kapılmanıza neden olabilir. Bu nedenle hata yapabilirsiniz. Bunun yanında çalışma arkadaşlarınız her zaman harika olamayabiliyor. Ayrıca çalışan strese girdiğinde şirket veriminde azalmalar da meydana gelebilmekte ve kalite de düşüş yaşanmaktadır.. Freelance çalışma da bu tip sorunların önüne geçerek sizlere kendi işinizin patronu olma fırsatını sunmaktadır. Yetiştirmekle yükümlü olduğunuz iş ve sorumluluklarınız devamlıdır. Fakat ne zaman yapacağınız ve hangi şartlarda işinizi gerçekleştireceğiniz tamamen size bağlıdır. Buna bağlı olarak freelancer çalışmanın avantajlarını sizlere aşağıda sıraladık;

 • Zamana ve mekana bağlı kalmadan çalışılabilir.
 • Oldukça rahat bir iş imkanı sunar.
 • İstediğiniz işleri alabilir istediğinizi reddedebilirsiniz. Ofis ortamında sabit bir çalışan olursanız iş seçme fırsatına sahip olamazsınız. Freelance çalışma da yapmak istediğiniz işleri yapabilme özgürlüğünü elinizde bulundurursunuz.
 • Ne kadar kazanacağınız tamamen size kalmıştır.
 • İstediğiniz zaman bırakabilme fırsatına sahip olursunuz.
 • Sabah erken kalkma gibi bir derdiniz olmaz.
 • Trafik sorunu hayatınızdan çıkabilir.
 • Gün içerisinde kendinize vakit ayırabilirsiniz.
 • İstediğiniz her yerde çalışabilirsiniz.
 • İşe giderken bugün ne giysem derdine kapılmazsınız.
 • Herhangi bir mesai saatiniz olmaz.
 • Aylık maaş bekleme gibi sorun ortadan kalkar. Yaptığınız işin karşılığını hemen alabilirsiniz.

Freelance Çalışmanın Dezavantajları

Freelance çalışmanın avantajları olduğu gibi dezavantajları da mevcuttur.

 • Düzenli ve devamlı bir geliriniz olmayabilir. Bir ay çok yoğunken diğer ay hiç iş alamayabilirsiniz. Bu yüzden maddi zorluk yaşayabilirsiniz.
 • Freelance çalışma yürüttüğünüz şirketler size sigorta yapmazlar. Bu yüzden bazı haklardan yararlanamayabilirsiniz.
 • Evinizde istediğiniz yerde ve saatte çalışma fırsatına sahip olunduğu için ofis ortamındaki gibi disiplinli çalışamayabilirsiniz.
 • Sigorta ve emeklilik yoktur. Bu yüzden kendiniz şahıs şirketi kurarak Bağ-kurlu olmalısınız.
 • İşlerin garantisi yoktur. Bu yüzden işin yarısında hiçbir ödeme de almadan da işveren projeden vazgeçebilmektedir.
 • Aylarca iş bulamayacağınız zamanlar olabilir. Bu yüzden yedek bir planınız ve maddi birikiminizin olmasına özen göstermelisiniz.

Freelance Çalışmaya Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

 1. İnternetin Size Sunduğu Fırsatlardan Faydalanın

Günümüzde internetin her derde deva olduğunu öne sürersek aslında çok da ileriye gitmiş olmayız. Çünkü ihtiyaçlarımıza cevap bulabilecek çözümler üretme konusunda önemli bir aracıdır. Sizde freelance çalışmak istiyorsanız bu durumda internet mecralarından yararlanmalısınız. Peki freelance çalışma açısından internette neler yapabilirsiniz? Hadi gelin bu sorunun cevabına bakalım.

 • İlk etapta profesyonellerin kullandığı bir platform olarak dikkat çeken Linkedln profilinizi güncellemelisiniz. Unvanınızı freelance yazar, freelancer muhasebeci veya freelancer tasarımcı biçiminde düzenler ve profilinizdeki ‘iş tekliflerine açık’ özelliğini aktif hale getirirseniz yardıma ihtiyacı olan profesyonellerin sizleri bulması daha da kolaylaşır.
 • Bunun yanında portfolyo sunabileceğiniz bir mesleğiniz var ise geçmişte dahil olduğunuz projeleri barındıran bir online dosya hazırlamalısınız. Portfolyonuzu sunmak sizi farklı bir konuma sokabilir. Bu sayede vereceğiniz hizmete ihtiyacı olan kişilerin bu konuda karar vermesi kolaylaşabilir. Bu arada Linkedln ’de portfolyonuzun linkini paylaşmanızda fayda vardır.
 • Linkedln’in yanında diğer sosyal medya platformlarından da yararlanabilirsiniz. Örneğin Instagram’da adınıza özel bir sayfa açabilir ve sektörden haberleri paylaşabilirsiniz. Bir de bunun yanında kendinize özel bir web sitesi oluşturmak güzel bir hareket olacaktır. Web sitesi, profesyonel kimliğinizi sergilemeniz açısından oldukça faydalı olacaktır.
 • Son olarak freelance çalışan insanları bir araya getiren sitelere üye olmalısınız. Bu sayede hem yerel hem de küresel şirketlerle çalışma fırsatına sahip olabilir ve Portfolyonuzu genişletebilirsiniz.
 1. Çalışma Alanınızı Düzenleyin

Çoğu kişi tarafından bir avantaj olarak görülen bu durum, çalışma alanınızın düzenli olmadığı zamanda bir dezavantaj haline bürünebilir. Bunun en önemli nedeni ise çalıştığınız alanın dikkatinizi dağıtmaması için düzenli olması gerekliliğidir.  Kısacası çalışma alanınızın düzenli olması iş aşamasında sizlere oldukça katkı sağlayacaktır.

 • Renklerin insan üzerindeki etkisini unutmamalıyız. Çalışma odanızda yer alan sarı, kırmızı ve pembe gibi canlı renklerin yoğun bir şekilde kullanılması dikkat dağınıklığına neden olabilir. Öte yandan çalışma odanızda siyah, koyu gri, koyu mor gibi renklerin yer alması sıkıcı bir alan yaratmanıza sebep olabilir. Bu yüzden çalışma alanınızda kullandığınız renklerin dengeli bir şekilde kombin edildiğine emin olmalısınız. Hangi renkler odaklanmayı sağlar diyecek olursanız krem rengi, açık gri, açık kahverengi seçenekleriniz arasında yer alabilir. Ayrıca sarı ve turuncu tonu renkleri de çok kullanmama koşuluyla alanınızı canlandırmaya destek olabilirsiniz.
 • Çalışma masanızdaki düzensizliğe çözüm olarak masa düzenleyicilerden yararlanabilirsiniz.
 • Çalışma masasının ve sandalyesinin rahat olması bu noktada oldukça önemli bir konu haline gelmektedir. Seçeceğiniz masanın ihtiyacınızı karşılayacak kadar bir büyüklüğe sahip olması yeterlidir. Sandalye ise konforlu ve ayarlanabilir olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca oturduğunuz masa, göğüs kafesiniz ve belinizin arasında yer almalıdır. Sandalyenizden ekstra verim almak istiyorsanız ya da daha konforlu hale getirmek istiyorsanız bel yastıklarından yararlanabilirsiniz.
 • İhtiyacınız olmayan ürünlere çalışma masanızda ve çevrenizde yer vermemeye dikkat etmelisiniz.
 • Eğer ev dışında bir ortamda çalışıyorsanız ses seviyesinin yüksek olmadığı alanları tercih etmelisiniz. Bu tercihinizi dikkatinizi dağıtmayacak faktörlerin en aza indiği ortamlardan yana kullanabilirsiniz.
 • Çalışma masanızı güneş alan bir yere yerleştirirseniz verimli bir çalışma alanı elde etmiş olursunuz.
 1. İletişim Ağınızı Güçlendirin

İşinizi en iyi şekilde yapıyor olabilir hatta tüm projelerinizi başarılı bir şekilde hayata geçiriyor olabilirsiniz. Fakat kimse sizi tanımıyorsa işinizdeki başarının freelance işler alma bakımından size bir faydası olmayabilir. Bu yüzden hizmet verdiğiniz sektörden yeni isimlerle tanışmalısınız. Ayrıca freelance hizmet verdiğinizi de dile getirmelisiniz.

 1. İş Planınızı Oluşturmalısınız

Freelance bir çalışansanız ofise gidip mesai saatini doldurmak zorunda değilsiniz. Fakat iş hakkında gerekli planlamayı yapmadığınızda bu sizlere olumsuz bir durum olarak yansıyabilir. Bu yüzden iş planlaması yapmalı ve kendi çalışma saatlerinizi oluşturmalısınız. İşlerinizin sekmemesi ve zamanlı bir şekilde yetişebilmesi için bu planlamayı yapmak ve uygulamak oldukça önemlidir.

Diger blog yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

 

Cevap bırakın