IMG 20210207 WA0030

Gamification Nedir?

 

Gamification, Türkçede oyunlaştırma olarak bilinen ve markaların yetişkinleri alışverişe sevk etmek adına kullandıkları bir yöntemdir. Oyun ile ilgisi olmayan bir alanda markanın kendi ürün ve hizmetlerini sunmak için farklı dinamiklerden faydalanması olarak de değerlendirilebilecek olan oyunlaştırma e-ticaret ve sosyal medyanın vazgeçilmezlerinden bir tanesi oluyor.

İnsanoğlunun dijital oyunlara olan ilgisini bilen markalar oyuna olan ilgi ve bireylerin rekabet arzularını ön plana çıkarıyor. Özellikle tükettikçe seviye yükselen ve yükseldikçe de daha yukarı tırmanmak isteyen kullanıcıların varlığı gamification kavramını geliştiriyor. Farklı sektörlerden markaların tercihi olan bu yapının tercih nedeni olmasında çeşitli dinamikler var.

Gamification Neden Tercih Edilir?

İnternet kullanımının her geçen gün farklı bir boyuta ulaşmasıyla birlikte oyunlaştırmak kavramının daha da önem kazandığı biliniyor. Neden mi? Çünkü markalar, tüketicileri satın almaya ve harcamaya sevk edecek yeni motivasyonlar peşinde koşuyor. Bu motivasyonların son ve en önemlisi rekabete dayalı oyunlar oluyor. Oyunlaştırmanın temelinde olan rekabet ve oyun; sonunda sadece unvan kazanabileceğiniz bir sistem aslında.

Rakiplerini geçtikçe duygusal haz elde eden ve bir sonraki aşamaya geçmek adına kamçılanan tüketicilerin gönüllülük esaslı bir oyunda mücadele etmesi söz konusu olur. Eğlence, heyecan ve zevk alma gamification anlayışının temelini oluştururken kazançlı çıkan daima markalar olur. Çünkü tüketim oyunlaştırma stratejisi ile son yıllarda çok ciddi boyutlara ulaşmıştır.

Oyunlaştırma Nerede ve Nasıl Uygulanır?

Oyunlaştırmanın uygulanabileceği alanların sınırlı olmadığını ifade etmek gerekir. Banka sistemi, sosyal medya ya da bir e-ticaret platformunda oyunlaştırma sisteminden yararlanılması mümkündür. Bu anlamda tüketicilerle doğrudan temasın olduğu her alan gamification için doğru bir zemindir. Peki, oyunlaştırmanın kullanımı nasıl olur?

Oyunlaştırma kavramını açıklamak için bir sosyal medya platformu olan Foursquare’den bahsetmek gerekir. Foursquare 6 milyardan fazla kullanıcının yer bildirimleri yaparak ne kadar çok gezdiklerini bildirmek üzere kullandıkları bir uygulama aslında. Burada yapılan her bildirim bir puan ve rozet anlamına geliyor aslında. Gün içinde ne kadar çok gezer ve belirli kriterleri ne kadar hızlı tamamlarsanız rozetleriniz birikiyor. Onlarca rozeti tamamlayarak kişisel bir haz elde etmiş oluyorsunuz.

Sosyal medya platformu olan Foursquare’in sizi gezmeye ve tüketmeye itmesi bu gün pek çok marka tarafından tercih ediliyor. Ülkemizde bu işi en iyi yapansa Yemeksepeti oluyor. Her yeni yemekte yeni bir rozet ile tanışmanızı sağlayan Yemeksepeti aslında obez olmanızı değil daha çok tüketerek iş birliği yaptığı markalara para kazandırmanızı arzuluyor.

Kubist ile gamification gibi yenilikçi pazarlama anlayışlarını öğrenmeye ne dersiniz? Etkinliklerimize hemen bir göz atın!

Cevap bırakın