iletisim

Günlük Yaşamımızın Temel Sosyal Becerisi İletişim

 

İnsan yaşamının en önemli kavramlarından bir tanesi olan iletişim, sosyal yaşam ve iş hayatının dönüşmesinde en etkili faktörlerden bir tanesi kabul edilir. İletişimin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi insanlar arasındaki ilişkinin de daha sağlıklı bir hal almasını sağlar. Zira doğru bir ilişki kurmanın temelinde doğru bir etkileşim süreci olduğunu ifade etmek gerekir.

Sosyal bir varlık olarak insanın iletişimi oluştururken bodoslama dalmak yerine daha ılımlı ve dikkatli davranması gerekir. Zira insan iletişimi doğru bir şekilde kuramadığında karşısındaki bireylerin de saygısını kazanamaz. Bu durum karşılıklı bir sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Peki, bu tür sorunların önüne geçmek adına doğru bir iletişimin temelinde ne vardır?

Sosyal İlişkilerinizde Dinlemeye Yer Verin

Sürekli konuşan ve iletişimin tek yönlü ilerlemesine neden olan insanların genellikle sosyal çevrelerinde kabul görmedikleri bilinir. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi iletişimin unsurlarından birinin de dinlemek olmasıdır.

İyi bir iletişimin kurulması için iyi bir dinleyici olmanız gerekir. Çünkü sizi dinlemesini istediğiniz kişileri siz de saygıyla dinlemelisiniz. Peki, dinlemediğinizde ne olur? Aynı şeyleri anlattığınız insanlarla dahi anlaşamazsınız. Çünkü birbirinize karşı önyargılarını buna engel olur. Söz konusu sorunları aşmak için iyi bir dinleyici olma konusunda çaba sarf etmenizi öneriyoruz.

İletişim Kurarken Eşitliği Unutmayın

İletişimde çıkan en büyük sorunlardan bir tanesi de taraflardan birinin diğerine üstünlük kurma arzusudur. İletişimin başarılı olması ve insanların konuşarak anlaşabilmesinin temelinde hoşgörü vardır. Bu nedenle de eşit olduğunuzu ve etkileşimin iki tarafı olduğunuzu unutmamalısınız.

Tarafların birbirine duyacağı saygı daha başarılı bir etkileşimi ve uzun vadede başarılı bir sosyal alanı tesis eder. İnsanların çok yaygın kullandığı konuşarak anlaşmak karşılıklı yapılan bir eylemdir. Konuşarak anlaşmanın bir diyalog şeklinde gerçekleşmesi sosyal varlık olan insanı daha geniş bir sosyal alanda yer almaya iter.

İnsanların monolog ile başarılı olabilmesi imkansızdır. Çünkü karşısındakini dinlemeye tahammül edemeyen insanı kimse dinlemez. Bu da sosyal sorunları ortaya çıkan bir çevreden söz etmek gerekir. Siz de böyle hataları düşmeyin diyoruz. Üstelik bu tür hatalardan ders çıkaracağınız Kubist etkinlikleriyle size değer katıyoruz.

Cevap bırakın