Hızlı Okuma ve Hafıza Teknikleri

Hızlı Okuma ve Hafıza Teknikleri

Hızlı Okuma ve Hafıza Teknikleri

Günlük hayatımızda dünyada neler olup bittiğini öğrenmek için gazete veya sayısız internet haberlerinden yararlanabiliyoruz. Aynı zamanda iş arkadaşlarımızdan gelen sayısız e-postaya bakıyoruz. Hal böyle olunca günlük okumanın tükettiği zamanı göz önüne aldığımızda becerilerimizin iyileşmeye ve gelişmeye ihtiyacı olduğuna şahit olabiliriz. Hızlı Okuma ve Hafıza Teknikleri

Birçok insan dakikada ortalama 250 kelimelik bir hızla okuma gerçekleştirmektedir. Bunun anlamı ise bir kitap ya da belgedeki ortalama bir sayfayı okumanın 1-2 dakika sürmesidir. Bu durum bir kenara dakikada 500 kelime hıza çıktığınızı düşünün. Bütün içeriği yarı sürede tarayabilir, geri kalan süre ile de diğer görevlerinizi yapabilirsiniz.

Hızlı okumanın bir diğer avantajı ise argümanın genel hattını anlayabilmenizdir. Bu durum işinizde ve kariyerinizde size büyük yarar sağlayacaktır. Ek olarak hızlı okuma, yararlı ve değerli bir yetenektir. Fakat yine de bu tekniği kullanmanın uygun olmadığı durumlar olabilmektedir. Örneğin zorlayıcı ya da önemli metinleri yavaş bir biçimde okumak bütün detayları tam olarak anlamamızı sağlamaktadır. Hızlı Okuma ve Hafıza Teknikleri


Zayıf Okuma Alışkanlıklarını Nasıl Yok Ederiz?

Eğer birçok insan gibi sizi de yavaşlatan bir ya da birkaç okuma alışkanlığınız varsa bu kötü alışkanlıkları yenerek etkili okuma yöntemlerini öğrenebilirsiniz. Bu yüzden sizlere kötü okuma alışkanlıklarına karşı neler yapabileceğinizden bahsetmek istedik.

  1. Kelime Kelime Okuma: Kelime kelime okumak yalnızca yavaş değildir aynı zamanda ayrı ayrı kelimelere odaklandığımızda anlatılan konuyu kaçırmamıza sebep olur. Her bir kelimeyi ayrı bir şekilde okuyan insanlar, kelimeleri kümeler halinde hızlı okuyanlara oranla daha az anlamaktadırlar.

Örneğin bir kere okuduğunuz kelime sayısını arttırmayı deneyin. Aynı zamanda metni gözlerinize yakınlaştırarak okuduğunuzda kelime sayısını önemli derecede arttırabilirsiniz. Her bir kümede ne kadar fazla kelime okursanız bir o kadar hızlı okuyabilirsiniz.

  1. Verimsiz Göz Hareketi: Yavaş okuyucular her bir kelimeye odaklanma ve her bir satırda ilerleme eğiliminde olmaktadırlar. Gözümüz bir kerede yaklaşık olarak 4 santimetre alanı kap Bu da 4 ya da 5 kelimeye denk gelmektedir. Bu nedenle okuyucuların birçoğu her bir satırın sonundaki kelimeleri görmek için çevresel görüşlerini kullanamazlar. Bu sorunu yok etmek için okurken bakışlarınızı yumuşatmalısınız. Yüzünüzü rahatlatıp bakışınızı genişlettiğinizde kelimeleri ayrı birer birim olarak görmek yerine kümeler halinde görebilirsiniz. Bu işlemde iyi hale geldikçe gözleriniz sayfa üzerinde oldukça hızlı hareket edecektir. Satırın sonuna geldiğinizde ise son kelime grubunu görmek için çevresel görüşünüz işi eline alacaktır. Bu şekilde hızlı bir biçimde tarayıp bir sonraki satıra hızlıca geçebilirsiniz.
  2. İç Seslendirme: İç seslendirme tekniği okuduğunuz her bir kelimeyi kafanızda seslendirme alışkanlığıdır. Birçok insan bunu gerçekleştirmektedir. İçten seslendirdiğinizde kelimelerin beyninizde söylendiğini duyabilirsiniz. Bu gerektiğinden oldukça fazla zaman almaktadır. Bunun nedeni ise kelimeyi söylediğinizden daha hızlı anlayabilecek olmanızdır.

Kafanızdaki sesi kapatmak için, ilk başta ses olduğunu anlamanız gerekmektedir. Daha sonra konuşmama üzerine alıştırmalar yapmalısınız. Okumaya başladığınızda ise kendinize iç sesinizi kullanmayacağınızı söyleyin. Kötü alışkanlık yok olana kadar bunu tekrarlamalısınız. Kelimeleri kümeler halinde okumak oldukça faydalı olacaktır. Bunun nedeni ise kümeleri seslendirmenin daha zor olmasıdır. Öte yandan iç sesinizi yok etmeniz bile okuma hızınızı önemli ölçüde artırabilir. Aksi halde konuşma ile aynı hız olan dakikada ortalama 250-300 kelimede kalabilirsiniz. Bu engeli aşmanın tek yolu kelimelerin kafanızda tek tek söylemeyi durdurmaktır.

  1. Okumaya Doğrusal Bir Şekilde Yaklaşmak: İlk okumaya başladığımızdan itibaren bir kelimeyi, cümleyi veya paragrafı sırasıyla ele alarak soldan sağa ve aşağıya doğru okumak öğretilmiştir. Bunu gerçekleştirdiğiniz zaman temel bilgilerin yanında destekleyici bilgilere de aynı zamanda dikkat edebilirsiniz. Bunun üstesinden gelmek için sayfalarda başlıkları tarayabilir ve madde olarak koyu renk ile yazılmış metinleri göz gezdirebilirsiniz. Yazarın okuyucuya aktarmak istediklerini kavramak için bütün metni okumanız gerekiyor diye bir kural mevcut değildir. Bu yüzden hızlı bir biçimde tarama işlemi gerçekleştirerek nelerin gerekli olduğuna ve nelerin gerekli olmadığına hızlı bir biçimde karar verebilirsiniz.

Kısa bir şekilde göz gezdirin ve sadece temel bölümlere odaklanın. Okudukça yazarın yazma sebebini gösterecek ekstra bilgileri belirlemeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır. Eğer yazarın anlatmak istediğini anlarsanız örnek ya da anekdotları okumanıza gerek kalmayabilir. Benzer olarak neleri yeniden okumanız gerektiğine karar vermelisiniz. Bu yüzden önemli bir yeri okumak paragrafı sekiz defa okumaktan daha iyidir.

  1. Gerileme (Regresyon): Regresyon tekniği, metinleri gereksiz bir biçimde yeniden okuma işlemidir. Bazı durumlarda insanlar okudukları kelimeleri ve cümleleri geri dönerek doğru okuyup okumadıklarından şüphe duymaktadırlar. Bunun gibi geriye gitme davranışını gerçekleştirdiğinizde metnin akışını ve yapısını kaybedebilirsiniz. Ayrıca metnin tamamını anlamanız da zorlaşabilir. Regresyon konusunda oldukça dikkatli olmanız gerekmektedir. Gerekmedikçe metinleri yeniden okumaktan kaçınmanız sizin için yararlı olacaktır.

Gözlerinizin önceki cümleye gitme sayısını azaltmak için okuduğunuz satırlarda işaretçi kullanabilirsiniz. Bu kaleminiz ya da parmağınız olabilir. Gözleriniz işaretçinin ucunu takip edecek ve geriye dönüşlerinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Bu yöntemi kullandığınızda, okuma hızınız işaretçiyi ne kadar hızlı hareket ettirdiğinize bağlıdır.

  1. Düşük Konsantrasyon: Eğer televizyon açıkken okumaya çalışıyorsanız bırakın cümleyi anlamayı kelimelere dahi zor konsantre olursunuz. Bu yüzden okuma dış etkenlerin oldukça az olduğu ortamda gerçekleştirilmelidir. Okudukça konsantrasyonunuzu arttırmak için okurken aynı anda iş yapmayı bırakmalısınız. Dikkat dağınıklığına yol açan ögeleri mümkün olduğunca uzağınızda tutmaya çalışmalısınız. Bu durum oldukça önemlidir. Nedeni ise kelime kümelerini bir araya getirirken iç sesinizi bastırmaya çalışmanızdır. Hal böyle olunca birkaç sayfa okuduğunuzu ve hiçbir şeyi anlamadığınızı fark edebilirsiniz. Ayrıca iç dikkat dağıtıcı faktörlere de dikkat etmelisiniz. Eğer bir tartışmayı kafanızda yeniden canlandırıyorsanız ya da akşam yemeği için ne yapmayı planladığınızı düşünüyorsanız bu durum bilgileri işleme becerinizi sınırlamaktadır.

İç ses genelde beynin okuduğunuza bağlı kalmasını sağlamaktadır. Bu yüzden insanlar da hem televizyon izleyip hem de okuduğunu dile getirebilirler. Etkili bir okuyucu olmak istiyorsanız eğer bu durumdan kaçınmalısınız.


Hızlı Okuma Becerisinin Anahtarı Nelerdir?

Zayıf okuma alışkanlıklarınızı ortadan kaldırmak ve hızlı okuma becerilerinde uzmanlaşmak için sizlere aşağıda maddeler halinde ipuçları sıraladık.

  • Pratik yapmak: Yeteneklerinizi düzenli bir şekilde uygulamalısınız. Okumak birkaç yılınızı almış olabilir. Bu yüzden okuma yeteneğinizi geliştirmek de zaman alacaktır.
  • Yasal belgeler, sevdiklerinizden aldığınız e-postalar: Bu iletileri dikkatli bir biçimde ve iç sesinizi kullanarak okumanız sizlere daha fazla yarar sağlayacaktır. Mesajı tamamen anlamanız, detayları tartışmanız, incelemeniz gerekirse ya da yazarın okuyucuya iletmek istediğinden keyif almak isterseniz hızlı okuma yanlış bir tutum olabilir.
  • Başlangıç için kolay metinler seçmelisiniz: Eğer hızlı okuma becerisine sahip olmak istiyorsanız başlangıçta zorlayıcı kitaplar seçmeyin. Zaman içerisinde roman ya da seyahat yazısı gibi metinleri hızlı okusanız dahi anlayabilecek düzeye gelebilirsiniz.
  • Metin yapısını kullanmalısınız: Metnin yapısını anlamak için koyu renk ile yazılmış kelimeleri tarama ve yazarın bir konudan diğer bir konuya geçtiği yerleri belirlemede bu yöntem oldukça etkilidir. Hızlı okumaya başladığınızda ise mevcut okuma hızınızı işaretlemek oldukça önemlidir. Bu şekilde çalışmalarınızın işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz.

Hızlı okuma geliştirilebilen bir beceridir ve okumayı öğrendiğimizden bu yana kötü geliştirdiğimiz alışkanlıkları yenmeyi bünyesinde barındırmaktadır. Bunların yanında yalnızca hızlı bir okuyucu haline gelmek önemli bir nokta değildir. Aynı zamanda oldukça etkili bir okuyucu haline de gelmelisiniz.

 

Önceki Gönderi

Cevap bırakın