blog3

İnsan Kaynakları İş Alımlarında Nelere Dikkat Eder?

 

Yeni bir işe başvurduğunuzda en heyecanlandığınız an İnsan Kaynakları biriminden gelen telefon ile iş görüşmesine çağrıldığınız andır. İş görüşmesinde size neler sorulacağı ve bu soruları nasıl cevaplandıracağınıza dair soru işaretleri kafanızı bulandırmaya başlar. Eğer bu konuda nasıl bir yol izleyeceğinizi bilmiyorsanız sizler için hazırladığımız bu harika içerik sayesinde İnsan Kaynakları departmanında sizi mülakata alacak olan kurulu nasıl etkileyeceğinizi ifade edebiliriz.

İnsan Kaynakları, oldukça başarılı ve ne yaptığını bilen kişilerden kurulu olduğu gibi iş alım süreçlerinde personelin tavırlarından dahi işe alma veya almama kararları verir. Bu nedenle de işe alım süreçlerinde İK karşısına çıkacağınızda çok dikkatli olmanız şarttır.

İnsan Kaynakları Bu Detaylara Çok Önem Verir

İnsan Kaynaklarının karşısına çıkıyorsanız bir şeyleri başarmışsınız demektir. Bu nedenle de yapmanız gereken ilk ve en önemli şeyin bu başarıyı sürdürmek olduğunu ifade etmek gerekir. Peki, ama nasıl? İşe alım süreçlerinde İK birimlerinin en çok dikkat ettiği konuları aşağıda sizler için derledik. Bu detaylara odaklanarak başarıyı yakalamanın yollarını keşfedebilirsiniz.

Kıyafet

Giyim kuşamınıza önem vermeniz sadece iş görüşmelerinde değil sosyal yaşamın hemen her alanında oldukça değerlidir. Neden mi? Çünkü kendine saygısı olan ve kendine özen gösteren bir insanın işine da saygı göstereceği ve aynı hassasiyet ile yaklaşacağını ifade edebiliriz. Bu nedenle elbiseleriniz marka olmasa dahi uyumlu ve sizi iyi gösteren seçeneklerden olmalı. Bu sayede hem İK birimi hem de işveren için ciddi bir aday olabilirsiniz.

Net Cevaplar

İş görüşmesi sırasında net cevaplar vermeye ve lafı ağzınızda dolandırmamaya özen gösterin. Neden mi? Çünkü sorulan sorulara verilmeyen her net cevap sizin için bir soru işareti anlamına gelir. Her bir soru işareti de sizin işten yaklaşmanız anlamına gelir. Bu nedenle kesinlikle net cevaplar vererek kendinizi açıkça ifade edebilmelisiniz.

Güçlü Duruş

İş görüşmelerinde en önemli konulardan bir tanesi de kurul ya da İnsan Kaynakları departmanındaki çalışanların karşısındaki duruşunuzdur. Sandalyeye oturuşunuzun zayıf ve sönük olması sizin için çok ciddi bir olumsuzluk anlamına gelir. Çünkü hiçbir işveren tabiri caizse ‘pısırık’ bir çalışana sahip olmak istemez. Bu nedenle de hem konuşmanız hem de duruşunuz ile tuttuğunu koparan biri olduğunuzu kanıtlamalısınız.

İş süreçlerinde ve mülakat aşamalarında nelere dikkat edeceğinizi öğrenmek için profesyonel bir organizasyona katılmak istiyorum diyorsanız bu konuda Kubist etkinliklerini incelemeyi unutmayın!

Cevap bırakın