iş dünyasında iletişimin gücü

İş Dünyasında İletişimin Gücü

İş dünyasında en önemli konulardan bir tanesi olan iletişimin sadece insan ilişkilerini değil aynı zamanda kariyerinizi de etkileyeceğini biliyor muydunuz? Başarılı bir iş ortamının olmazsa olmazları arasında kabul edilen iletişim sayesinde sadece siz değil çevrenizdekiler de olumlu sonuçlar elde edebilecek. Peki, iletişim kurmak istediğinizde bunu nasıl daha etkili hale getirebilirsiniz?  Şimdi gelin iş yaşamında iletişimin gücünü ön plana çıkaracak seçeneklere daha yakından bir göz atalım!

İş Arkadaşlarınıza Saygı Duyun

İş arkadaşlarınız ile iletişimin güçlü ve kaliteli olabilmesi açısından en önemli konuların saygı ve güven olduğunu unutmamalısınız. İletişimin temelinde yer alan saygı ve güven konularının gerçek anlamda ön plana çıkması iş ortamında daha sağlıklı ve verimli bir hava ortaya çıkarır. İnsanların kendi fikirlerine önem verildiğini hissetmeleri bu noktada çok değerli ve önemli olur.

Siz de hem saygı görmek hem de başkalarına saygı duyduğunuzu göstermek adına iletişimin bu en önemli kuralını dikkate almalısınız. Bu sayede iş yaşamında başarının gelmesi çok daha mümkündür.

Öğrenmeye Odaklanın

İletişimde başarının ortaya çıkmasını sağlayacak en önemli konulardan bir tanesi de iş yaşamında bilmemeyi değil öğrenmeyi tercih etmeniz. Bir konuda fikrinizin olmaması sizin için o konuda iletişime geçmeyi sakıncalı kılmaz. Aksine bilmediğiniz bir konuda bilgi sahibi olmak için insanlarla iletişime geçin. Bilmiyorum sözcüğünün sizin için utanç verici bir şey olmadığını anlayın!

İnsanlarla iletişim kurarken bilmiyorum demek yerine biliyormuş gibi davranmanın size zarar vereceğini unutmamalısınız. Bilmiyorum demenin uzun vadede size kazandıracaklarını unutmayın!

İnsanları Dinlemelisiniz

İyi bir iletişimin en önemli unsurlarından bir tanesi de insanları iyi bir şekilde dinleyebiliyor olmanızdır. İletişimin en önemli unsurlarından bir tanesi olan dinleme aslında karşı tarafa saygı duyduğunuzun da göstergelerinden bir tanesidir. Kendisine saygı duyulduğunu düşünen bireyler sizinle iletişimde daha istekli ve başarılı olmaya gayret gösterir. Bu da karşılıklı bir kazan kazan durumunu ortaya çıkarır.

Eleştirileri Zamanında Yapmalısınız

Sağlıklı bir iletişim için eleştirinin çok da tercih edilmemesi gereken bir konu olduğu ifade edilir. Ancak bu tamamen yanlıştır. Yerinde ve doğru eleştirilerin iletişimi daha sağlıklı bir noktaya taşıyacağı açık. Bu nedenle de eleştiri yaparken bir nebze dikkatli olmanız daha sağlıklı bir iletişime kapı aralayacaktır.

İş Dünyasında İletişim ve Kariyer

İletişimde başarılı olmuş bireylerin kariyer planlamalarında da daha sağlıklı adımlar atacağı aşikar. Çünkü fikir alışverişi ve insanlardan destek gören kişiler iletişimin de gücü ile kariyerinde ciddi sıçramalar yapar. Siz de bu sıçramalardan birini yapmak istiyorsanız Kubist ile iletişim konusunda daha başarılı olabilirsiniz. Organizasyonlarımızı inceleyerek neler yapabileceğinize bir bakın!

 

Cevap bırakın