Karar Verme Becerisini Geliştirme Teknikleri

Karar Verme Becerisini Geliştirme Teknikleri

Karar Verme Becerisini Geliştirme Teknikleri

Karar verme, bir kuruluşta çalışırken ya da günlük hayatta bir iş yaparken mühim bir konuda seçim yapma eylemidir. Yemek yemek istediğimiz yiyeceklerden tutun da işe almak istediğimiz kişilere kadar hayatımızın bir parçasıdır. Kararlarımız ise eylemlerimizi önemli ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle de yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olarak görülmektedir. Örneğin evde ya da kişisel bir şekilde aldığımız kararlar, başkalarını az miktarda etkilemektedir. Fakat bir işyerinde grupları da dahil eden bir alanda kararlar alındığında, bireyler üzerinde büyük bir etki yaratmaya neden olabilir. Bu yüzden bu gibi durumlarda iyi bir şekilde karar verme yeteneğine sahip olmak oldukça önem arz etmektedir.


Karar Verme Becerisini Geliştiren Çeşitli Teknikler  Karar Verme Becerisini Geliştirme Teknikleri

Günlük hayatımızda sıkça kararlar verebiliriz. Bu yüzden de iyi karar verme becerisine sahip olmamız gerekmektedir. Karar verme sürecinizi iyi bir şekilde inşa etmek ve karar verme yetinizi geliştirmek istiyorsanız aşağıda sizlere yardımcı olabilecek başlıklardan bahsettik.

 1. Kararınızı Anlamlandırdığınızdan Emin Olmalısınız: Sağduyu karar verme eyleminde oldukça etkili bir faktördür. Bir karar verme aşamasındaysanız mantıklı geldiğinden emin olmalısınız. Belki negatif verdiğiniz bir karar mantıklı sonuçlar doğurabilir. Bunun sonucunda ise zarar görmeden bu işin üstesinden gelebilirsiniz. Sağduyunuzu devreye sokun ve mantığınızı kullanın. Çünkü sağduyu iyi kararlar vermenizi sağlamaktadır. Öte yandan işleriniz ters gitse bile verimli kararlarla sizi açık yola ulaştırır. Karar Verme Becerisini Geliştirme Teknikleri
 1. Kararınızı Vermeden Önce Kesinlikleri İyice Düşünmelisiniz: Kararınızın kesin olduğunu bilmek karar vermenizde yardımcı olabilmektedir. Az araştırma yapmalı ve karar vermeden önce kesinlikleri dikkatli bir şekilde değerlendirmelisiniz. Alacağınız karar küçük bir şeyle ilgiliyse, bağırsak hislerinizi düşünebilirsiniz. Bu yüzden de genellikle doğru kararlar verebilirsiniz.
 2. Sahip Olduğunuz Seçeneklerin Sayısını Belirlemelisiniz: Çoğu durumda ikiden fazla seçeneğiniz olacaktır. Bu da uygun bir karar almanızda kafanızı karıştıracaktır. Bazı durumlarda bazı seçimler gizlenmektedir. Bu nedenle son aşamada karar vermeden önce çeşitli seçenekleri araştırmalı ve bunların arasında en iyi neyin işe yarayacağı sonucuna varmanız gerekmektedir.
 1. Karar Verme Sebebinizi Analiz Etmelisiniz: Bir karar vermeniz gerekiyorsa bu kararı neden almanız gerektiğini iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. En sonda kararınızı etkileyebilecek belirli bir akıl yürütme işlemi gerçekleşebilir. Bunun yanında kararınızdan doğacak sonuçları da belirlemelisiniz. Bu sebeple bu kararın kim için olduğunu ve ondan kimin faydalanacağını analiz etmelisiniz.
 2. Bilgilendirilmiş Bir Karar Vermeyi Denemelisiniz: Bir karar vermeden önce bununla ilgili sorular sormalısınız. Bu karar kendiniz ya da bir başkası için olabilir fakat kararı en iyi şekilde verdiğinizden emin olmalısınız.
 3. Mantıklı Bir Karar Vermelisiniz: Kendinizi üzüntü, öfke ve gurur gibi davranışlar yüzünden aldatıcı kararlar verme eğiliminde olduğunuz bazı durumlar içerisinde bulabilirsiniz. Bu durum da duyguların tehlikeli olabileceğini göstermektedir. Karar vermeden önce rahatlatıcı bir zihinle düşünmelisiniz. Duygularınızı kontrol etmeli ve uygun kararlar vermelisiniz. Sonrasında yapacağınız tek şey mantıklı ve akıllıca düşünmektir.
 1. Geçmiş Deneyimlerinizden Öğrenmelisiniz: Herkes yolun başında mükemmel değildir. Herkes bir noktada veya diğerinde yanlış kararlar verme eğiliminde olabilmektedir. Fakat bu durum bir sonraki kararınız hakkında titiz bir şekilde düşünmenize mâni değildir. Günlük hayatımızın neredeyse her saatinde yeni kararlar almaktayız. Bu durumdan da korkmamalıyız. Bunun içerisinden çıkmanın tek yolu ise geçmiş deneyimlerinizden öğrenmektir. Yani geçmiş hatalarınızı kabul etmeli ve uygun karar vermeyi araştırmalısınız. Bu sayede bir dahaki sefere doğru kararı verebilirsiniz.
 1. Fayda ve Maliyet Analizi Yapmalısınız: Son kararınızı vermeden önce tüm artıları ve eksileri ölçmelisiniz. Bu durum en iyi karara ermenize yardımcı olacaktır. Fayda ve maliyet analizi sayesinde kararınızdaki son sonuçları inceleyebilme fırsatına sahip olabilirsiniz. Sadece olumlu olanları değil olumsuz olanları da tahmin edebilirsiniz. Bu tarz bir karar verirken kaçırdığınız maliyetleri ya da masrafları ön görebilirsiniz.
 1. Seçimlerinizi Daralmalısınız: Maliyet ve fayda analizini basitleştirmek için seçenekleri daraltmak akıllı bir seçim olacaktır. Eğer fazla bir seçeneğiniz mevcut ise uygun bir karar almak oldukça zor bir hale gelebilir. Öte yandan daha fazla seçenek, herhangi bir karlı fırsatı kaçırabilmenize sebebiyet vereceği için başarısızlıkla bitebilir. Daha az seçenek ile daha fazla gönül rahatlığı elde edebilecek ve oldukça kısa bir sürede uygun karar verebilirsiniz.
 2. İyi Bir Karar Vermek İçin Perspektif Tutmalısınız: Karar vermeniz için gerekli olan zaman çerçevesi hakkında iyi bir perspektifiniz varsa karar vermeniz sizin için oldukça kolay bir hal alacaktır. Bu durum bir kararın önemini analiz etmek ile ilgilidir. Kararınız sizi ve üçüncü şahıs kişileri etkilemeyecekse ileri gidebilir ve başarıya ulaşabilirsiniz. Eğer kararınız uygulanabilir değilse zamanınızı boşa harcamamalı ve diğer seçenekleri aramalısınız.
 3. İhtiyacınız Olduğunda Şarj Etmelisiniz: Herkesin iddialı olması gereken bir zaman dilimi vardır. Örneğin bir takımda yer aldığınızı farz edelim. Bu takımda kimse karar veremeyince sorumluluğu siz üstlenmek zorunda kalabilirsiniz. Öte yandan zamanınızı boşa harcamış ve uygun bir karar verememiş olabilirsiniz. Eğer üretken ve ilgili olursanız bunun üzerine gidebilirsiniz. Başkalarının öne çıkmasını beklemek yerine, lider olarak karar almanız en iyi yollardan biri olabilir.
 1. Hatalarınızı Tekrar Etmemelisiniz: Karar verme becerinizi geliştirmenin en etkili yollarından biri de geçmiş hatalarınızdaki sorunları tekrarlamadığınızdan emin olmanızdır. Geçmişte verdiğiniz bir karar yüzünden pişman olmanız, kendi potansiyellerinizi yok saymak gibidir. Hal böyle olunca gelecekte yaşayacağınız olaylar, çabuk ve etkin bir şekilde karar verme becerinizi etkileyecektir. Bu yüzden geçmiş hatalarınızdan ders çıkarmalı ve doğru kararlar vermeye çalışmalısınız.
 2. Bir Karar Vermek İçin Uzun Süre Beklememelisiniz: Eğer hayatınızda basit kararlar vermeniz gerekiyorsa onları en kısa zamanda eğlenceli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Fakat kararın önemli bir konuda verilmesi gerekiyorsa düşünmek için yeterli bir zamana ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız. İyi bir yol, karardan gelen artıları ve eksileri analiz etmek üzere kendine her gün odaklanmış bir zaman dilimi oluşturmaktır. Bu rutin sorunlarınızı daha iyi kavramanıza ve karar vermenize yardımcı olacaktır.
 3. Gerçek Durumlara Odaklanmalısınız: Çeşitli konular hakkında kararlar almanız gerektiğinde gerçeklere odaklanmak sizin için oldukça yararlı olacaktır. Bir kararın sizi nasıl hissettireceğini ve göreceğini belirleyecek zamanı ayırmalısınız. Problemlerin sebeplerini sıralamalı ve ego ile duygularınızı uzakta tutmalısınız. Ek olarak gerçeklere bakmanız da eksikliklerin giderilmesine yardımcı olacaktır. Örneğin bir işletmeniz varsa ve bu konu hakkında bir yardıma ihtiyaç duyuyorsanız, her zaman bunun için sormalısınız. Bu durum ise başarısız bir karara varmaktan çok daha iyidir.
 1. Kararınızı Sormalısınız: Son kararı verdiğinizde bunu sorgulamak sizi her zaman daha iyiye ulaştıracaktır. Başkalarının görüş ve tercihlerine dayanarak herhangi bir konu hakkında karar almış olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda uygun olmayan bir kararı verme ihtimaliniz mevcuttur. Bu yüzden karar vermeden önce her zaman kendinize soru sormalısınız. Kararlarınızın her zaman niteliksel ve niceliksel olmadığından emin olmalısınız. Ayrıca karar verme sürecinizde girdileri de dikkate almanızda fayda vardır.

 

Cevap bırakın