Kişisel Gelişim Nedir?

En temel noktasına kişinin kendisini tanımasını alan kişisel gelişim, kişinin kendine yaptığı yatırımdır. Kişisel gelişim aslında kişinin kendini bulunduğu noktadan daha iyi hissedeceği ve yaşamaya dair motivasyon kaynakları bulacağı noktaya taşırken kullandığı sistemler bütünüdür. Doğumdan itibaren ölüme kadar geçen süreçte kendini geliştirmek adına gösterilen pozitif çabalara kısaca kişisel gelişim denir. Günlük hayatımızda izlediğimiz televizyon, okuduğumuz kitap, internette veya gazetede okuduğumuz haberler ya da aldığımız eğitimler kişisel gelişimimizin birer parçasıdır.

Kişisel Gelişim Ne Değildir?

  • Hayatımızda sağlıklı ilişkiler kurarak bizi daha iyiye taşımayı hedefleyen kişisel gelişim sosyal ortamlarımızdaki davranışları değiştirmekten ibaret değildir.
  • Gizli potansiyelini ortaya çıkartma çabası kişisel gelişimin kilit taşlarından olurken sadece tek yönlü gelişime odaklanmak kişisel gelişim değildir.
  • Kendini tanıma sürecince sadece ”ben” diyerek bencillik yapmak kişisel gelişim değildir.
  • Sürekli gelişime açık olduğunu unutarak ”Benim artık gelişecek yönüm yok. Ben geliştim.” ifadelerini kullanabileceğiniz bir alan değildir.

Kişisel gelişim adımlarından bahsedelim.

Kendini analiz et

Kendini Analiz Et!

Hayatın akışından öğrendiklerimizle kalmayıp ek olarak alınan kişisel gelişim eğitimleri için ilk adım mevcut durumu tespit etmektir. Yani kendini fark etmektir.

Kişinin kendinden uzak kalması, kendini tanıyamaması kişisel gelişimde yapılan en büyük hataların başında gelir. Kişi kendinden uzak oldukça ortaya da gerçekten uzak durumlar çıkar. Potansiyelini bilmeyerek potansiyelinin altında ya da potansiyelinin üstünde hedefler belirleyerek yapılan çalışmalar başarıdan ziyade hayal kırıklığını beraberinde getirir. Bu bağlamdaki başarısızlıklar ve hayal kırıklıkları tüm çalışmayı da olumsuz etkileyebilir.

Kitap oku

Mutlaka Kitap Okuyun

Kişisel gelişim çalışmalarında iyi bir okuyucu olmak her zaman sizi bir adım öne taşıyacaktır. Günlük hayattan öğrendiklerimizle yani tecrübelerimizle okuduklarımızdan öğrendiklerimizi harmanlayarak kullanıma hazır hale getirmek kişisel gelişim çalışmalarında önemli gelişmeler sağlar. Hayat size ne kadar tecrübe kazandırmış olursa olsun bunu mutlaka okumakla birleştirmek gerekir.

Kendine zaman ayır

Kendinize Zaman Ayırın

İnsanın kendini geliştirmek için yapacağı çalışmalara zaman ayırması gerekir. Eğer gerçekten kişisel bir gelişim görmek istiyorsanız mutlaka kendinize zaman ayırın. İlk zamanlarda kişisel gelişiminizin bir parçası olan zaman ayırma faaliyeti uzun vadede size çok büyük katkıları olacak bir hayat yatırımıdır.

Geçmişi Kabullen

Geçmişini Kabullen

Hepimiz hatalar yaparız. Herkesin geçmişinde yaşadığı birden çok olumsuz durumu vardır. Bu olumsuzlukların sizden daha güçlü olmasına, sizin moralinizi bozmasına ve motivasyonunuzu azaltmasına izin vermemelisiniz. Yaşadıklarınızdan bir şeyler öğrendiğinizi kabul ederek gündeminizden uzak tutmalısınız. Geçmişte yaşanan olumsuzlukları toplayıp acı derslerden oluşmuş kitaplar olarak varsayıp geleceğinizi şekillendirirken bu kitapları kullanmak sizin için çok faydalı olacaktır.

Asla vazgeçme

Asla Vazgeçme

İnsanın hayattaki amacı bir şeyler öğrenmektir ve hayat her zaman bizi yeni şeyler öğrenmeye sürükler. Bu süreçlerde başınıza gelebilecek olumsuzluklar, başarısızlıklar ve hayal kırıklıkları sizin kendinizi daha ileriye taşımanıza asla engel olmasın. Kendinizi mevcut konumunuzdan ileriye taşımaktan asla vazgeçmeyin. Vazgeçmemek, kişisel gelişimin kilit taşlarından biridir. Engellerin sizi bu yolda yürürken daha da güçlendirdiğini, yere daha sağlam adımlar atarak ilerlemenizi sağlayacak süreçler olduğunu aklınızda bulundurun ve bunu sık sık kendinize hatırlatın.

Yeni diller öğrenin

Yeni Diller Öğrenin

Yeni bir dil yeni bir kültürdür ve dil öğrenmek yepyeni bir beceri edinmektir. Bir dilin öğrenim süreci o dili konuşan ülkelerin geleneksel yaşamına dahil olma sürecinin beraberinde getirir. Öğrenilen her dilde birey kendine bir şeyler katarak farklılaşma ve gelişim gösterirler.

İletişim Kurmak

İletişim Kurmak

Kişisel gelişimin en önemli basamaklarından biri iletişimdir. Çevrenizdeki insanlarla sağlıklı ilişkiler kurmak bu süreç için büyük önem taşır. Sağlık ilişkiler kurarak elde edeceğiniz moral ve motivasyon, sizi mevcut konumunuzdan daha ileriye taşıyacak unsurlardandır. İlişkilerde yaşayacağınız sorunların gelişim sürecinize olumsuz etkileri olabileceği gibi bu sorunlardan çeşitli dersler çıkarak olumsuzlukları lehinize kullanabilirsiniz.

Negatiften kaçının

Negatif Enerjili Ortamlardan ve İnsanlardan Kaçının

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre insan çevresinde bulunan ve birlikte sürekli vakit geçirdiği beş insanın ortalamasıdır. Yani sürekli pozitif enerjiye sahip insanlarla bir arada bulunursanız enerjiniz pozitif olur ya da sürekli negatif enerji saçan insanlarla bir arada bulunursanız enerjiniz negatif olur.  Aynı şekilde kişinin içinde kendini kötü hissettiği ortamlarda bulunması kişi üzerinde olumsuz etkilere sebep olacaktır bu yüzden bu gibi durumlarda kişi kendini iyi hissetmek ve kendini geliştirmek adına mutlaka bu ortamlardan uzak durmalıdır.

Yeni hobiler edinin

Yeni Hobiler Edinin

Özellikle modern toplumda neredeyse herkesin bir hobisi var. Tam da bu noktada yeni şeyler deneyimlemek, bazı konulara ilk defa eğilmek kişisel gelişim için çok önemlidir. Ama bazı alanlarda uzmanlaşmaya başlamak bireyleri gelişim sürecinden uzaklaştırıp hobi olarak gördüğü aktivitesini sıradanlaştırabiliyor. Örnek verecek olursak web tasarımı yapmak, yemek pişirmek ve şiir yazmak gibi aktiviteler kültürel birikiminizi artırırken kişisel gelişiminize çok yardımcı oluyor.

Erken uyanın

Erken Uyanın

Erken kalkan yol alır. Birden çok başarılı ve adını duyurmuş kişiler de vurguluyor erken kalkmanın önemini. Güne erken başlamak kişinin zihnini etkin kullanmasını ve hayal gücünü arttırmakla kalmayıp kişinin hayat kalitesini de arttırıyor. Güne zinde başlandığı için gün içinde yapılan tüm aktivitelerde maksimum verim alınıyor.

Yapılacaklar listesi oluşturun

Yapılacaklar Listeniz Olsun

Günlük, haftalık, aylık olarak düzenlenmiş yapılacaklar listesine sahip olmak mümkün olduğunca bozulmayacak bir düzeni beraberinde getirir. Çok daha aktif, yaratıcı ve verimli olmayı sağlayan bu düzen bireylerin kendilerine koydukları hedeflere ulaşmak için sarf ettikleri çabayı ivmeli bir şekilde arttırır.

Kişisel gelişim eğitimleri

Kişisel Gelişim Eğitimlerine Katılın

Daha profesyonel ve olabildiğince hızlı bir şekilde kendinizi geliştirmek istiyorsanız, birçok farklı kategoride özel eğitim hizmeti sunan kurumlardan kişisel gelişim eğitimleri alabilirsiniz. Keşfet, öğren, öğret mottosuyla kubis.net online kişisel eğitimlerin ortak platformudur. Online eğitim tercihiyle günlük rutininizden ödün vermeden eğitim sürecinizi tamamlamanızı sağlar. Birbirinden kıymetli pek çok içeriği bir arada bulabileceğiniz platformda sürekli yeni konular ve içeriklerle kendinize yatırım yapabilirsiniz.

Cevap bırakın