Koçluk

Koçluk Kavramı Hayatımıza Nasıl Girdi?

 

Koçluk kavramı insan yaşamının en önemli olgularından bir tanesi olmayı başarırken iş ve sosyal yaşantıda etkili bir alan olmuştur. İnsanların daha başarılı olmak ve daha doğru bir yaşam sürmek amacı ile koçlardan faydalanmaları profesyonel koçluğu ne denli önemli bir konu olduğunu ön plana çıkarır. Siz de hayatınıza yön verirken alanında uzmanlaşmış ve tecrübeleri ile size ışık tutacak koçlardan faydalanmak istemez misiniz?

Koçların hayatınıza yön verdiğini söylemek aslında size haksızlık olur. Çünkü koçlar sizi doğru yola sevk etmek yerine doğru yolu kendi kendinize bulmanız adına sizi motive eder. Bu da başarı ve arzu edilen sonuçların yine birey odaklı bir şekilde ortaya çıkışını sağlar. Peki, profesyonelliği ve kalitesi tartışmasız olan koçların hangi alanlarda size destek olabileceğini merak ediyor musunuz? O halde gelin koçluk türlerine daha yakından bir göz atalım!

Aile Koçluğu

Aile koçu, adından da anlaşılabileceği üzere aile içerisinde karşı karşıya kalınan problemlerin ortadan kaldırılabilmesi maksadı ile sizlere yol gösteren profesyonellerdir. Aile içerisindeki iletişimin daha güçlü ve kaliteli bir şekilde sürdürülebilmesi amacı ile başvurulacak olan aile koçlarının aile içerisindeki değişimi tetiklemesi muhtemeldir. Bir psikolog olarak düşünülmese de aile içerisindeki psikolojik ve fiziksel yanlışları keşfetmek Aile Koçu sayesinde mümkün olabilir. Tespit edilen problemlerin çözümü için bir psikiyatrist ya da psikolog ile görüşülmesi gereklidir.

İletişim Koçu

İnsanların iletişime ihtiyaç duyan varlıklar olduğu hemen herkes tarafından kabul gören konulardan bir tanesidir. İletişimin başarısı insanın sosyal yaşantısındaki başarısının göstergeleri arasındadır. Bu nedenle de iş ve aile yaşamı başta olmak üzere yaşamının hemen her anında başarılı olmak isteyen kimseler için İletişim Koçu desteği almak elzemdir.

Öğrenci Koçluğu

Öğrenci Koçluğu, ders çalışmak ve ‘bir yarış atı gibi’ sürekli sınava tabi tutulmak nedeni ile zorluk yaşayan öğrencilerin desteklenmesi adına gereklidir. Özellikle sınava hazırlanan ve başarı konusunda kaygılara sahip olan öğrenciler için mutlaka başvurulması gereken konulardan biri olan Öğrenci Koçluğu sizin de yaşamınızda farklılıklara kapı aralayabilir.

İş Geliştirme Koçluğu

İşletmelerin büyüme ve gelişme süreçlerinde ihtiyaç duydukları danışmanlığı ortaya koyarak İş Geliştirme Koçluğu yapan pek çok profesyonel ile karşılaşmak mümkün. Başarıyı sürdürülebilir kılmak ve sık yapılan hatalardan uzak durmak adına sizin için değerli olan yaşam koçlarının size neler kattıklarını yakından keşfedin!

Yaşam Koçluğu

Yaşam Koçluğu, hedeflerinizi gerçekleştirme sürecinde karşılaşabileceğiniz tehditlerin önüne geçmek ve daha başarılı olmak adına başvurabileceğiniz profesyonellerdir. Yaşamınızda başarılı olmak, mutlu olmanın önündeki engelleri tespit etmek ve arzu ettiklerinizi yakalamak için motivasyon kaynağı aradığınızda bir yaşam koçuna başvurabilirsiniz.

Yukarıda ismi anılan koçluk türleri bir yana birbirinden özel bambaşka koçluk seçenekleri mevcuttur. Koçluk eğitimleri ile yaşamınızda çeşitli farkındalıklar edinmek, yeni başlangıçlarda gereken cesareti kazanmaya başlamak için adım atmak  neden Kubist programlarındaki koçluk çözümlerine başvurmanız gerektiğini ortaya çıkarır.

Ancak unutulmaması gerekir ki Koçluk; güncel hayatınıza dair hedeflerinizi gerçekleştirmede, projelerinizi detaylandırmada, motivasyon araçlarınızı bulmada doğru soru sorma teknikleri ile sizlere yol arkadaşlığı yapılan durumdur. Geçmiş yaşamanız, travmalarınız ve herhangi bir ruh sağlığı şikayetlerinizin çözümü için başvuru kaynağı değillerdir.

Cevap bırakın