Kripto Para Piyasası

Kripto Para Piyasası

Kripto Para Piyasası

Kripto para piyasası, kripto para alan ve satan kişileri bir araya getiren finansal bir alandır. 2017 yılında günlük işlem hacmi 800 milyar doların üzerine çıktığı bu alanda kullanıcılar paralarını değerlendirmek amaçlı alım satım işlemi gerçekleştirmektedir.

İlk zamanlarda genellikle kripto para madencilerinin bulunduğu piyasaya ilk önce diğer kullanıcılar sonrasında kurumsal yatırımcılar katılarak sektörün büyük bir ekosistem haline gelmesinde önemli rol oynamışlardır. Bu sayede kripto para piyasası her gün milyarlarca işlem hacmi bildirmektedir.


Kripto Para Piyasası Nasıl Çalışır?

Kripto para piyasası için hizmet veren borsalar bulunmaktadır. Bu borsalardan herhangi birinde hesap oluşturduktan sonra hesabınıza para yüklemeniz gerekmektedir. Sonrasında borsa içerisinde yer alan kripto paralar içerisinden kişinin yatırım bütçesine en uygun olan alınabilmektedir.

Değer grafiğine göre de farklı paralara çevirebilir veya satılabilir. İstenilen zaman aralığında yatırımları gerçek paraya çevirmek için kişinin banka hesabına aktarılabilir. Diğer yandan mobil cüzdan sayesinde para burada biriktirilebilir.


Kripto Para Piyasasında Güvenlik Nasıl Elde Edilir?

Finansal piyasada yer alan her üründe olduğu gibi kripto paralar da önemli derecede güvenliğe ihtiyaç duymaktadır. Merkeziyetsiz bir yapıya sahip olan kripto paralar, altyapısı sayesinde güvenli bir sistem olarak göze çarpsa da kullanılabilirliği artış gösterdikçe bazı riskler de ortaya çıkmaktadır.

Kripto para birer dijital ve uçtan uca şifrelenmiş sanal para birimi olarak göze çarpmaktadır. Bilgisayar üzerinden yapılan matematiksel doğrulama işlemlerin ardından ortaya çıkarılmaktadır.

Değişim ve transfer edilmesinin yanında dijital cüzdanlarda da muhafaza edilebilmektedir. Ayrıca kripto para borsalarında farklı birimlere de dönüştürülebilmektedir. Bu gibi işlemler blok zinciri üzerinde gelişmektedir.

Kripto paraların ardında güçlü ve güvenli teknoloji de bu noktada ortaya çıkmaktadır. Blok zinciri, bir kripto paraya dair tüm işlemlerin tutulduğu bir çeşit kayıt defteridir. Bu sistemde her veri girişi bir işlemi oluşturmaktadır. Sıralı gelen işlemler ise bloku ortaya çıkarmaktadır.

Blokların doğrulanabilmesi için eşler arası dağıtılmış bir sistem kullanılmaktadır. Sonrasında ise onaylanan işlemler sisteme eklenmektedir. Blok zincir teknolojisi yapısı gereği gerçekleştirilen işlemlere çokça güvenli bir teknoloji sunmaktadır. Ayrıca yapılan geliştirmeler de oldukça hızlı sistemler sayesinde kullanılabilir hale gelmektedir.


Kripto Para Nasıl Alınır-Satılır?

Kripto Para almak için yaygın olarak izlenilen yollardan biri kripto para alım-satım platformlarını kullanmaktır. Herhangi bir para birimi yatırarak kripto para elde etmenizin yanında kripto paralar arasında da alım-satım işlemi gerçekleştirilebilirsiniz.

Alım-satım işleminin gerçekleştirildiği platformların yanında kripto para sahibi bir arkadaşınızın kendi cüzdanınıza transfer yapmasını da isteyebilirsiniz. Kripto para birimleri doğrudan cüzdanlar arasında aktarılabildiği gibi bu yol üzerinden de kısa sürede kripto para sahibi olabilirsiniz.

Bunun yanında madencilik yaparak da kripto para elde edebilirsiniz. Fakat bunun için oldukça güçlü bilgisayar donanımlarına ihtiyacınız vardır.

Bir donanıma sahip olduktan sonra bu donanımınız karmaşık matematiksel işler çözer. Bu sayede siz de bir miktar kripto para elde etmiş olursunuz. Bu yöntem ilk kripto para birimi olan Bitcoin’in üretilme biçimi olmasından dolayı özel bir yere sahiptir.

Öte yandan bir ürün veya hizmet satıyorsanız, ürün ve servislerinizi Kripto paralar karşılığında satabilirsiniz. Böylece kripto para elde etmiş olursunuz.


En Çok İşlem Yapılan Kripto Para Şirketleri Nelerdir?

Ülkemizdeki kripto para şirketlerini de göz önüne aldığımızda bu şirketler arasında en çok işlem gören kripto para şirketleri göze çarpmaktadır. Bunlar;

 • Bitlo
 • Koineks
 • BTCTurk
 • Paribu
 • Koinim
 • Bitturk
 • ICRYPEX

Kripto paralar ülkemizde ve dünyada her ne kadar yaygınlaşmış olmasa da kripto para şirketleri her geçen gün artış göstermektedir. Yurt dışındaki ülkeler de göz önüne alındığında ülkemiz dışında da kripto para alabileceğiniz şirketlerin yer aldığını söylememizde fayda var. Yurt dışından Bitcoin, Ethereum, Litecoin gibi kripto para satın alabileceğiniz şirketler;

 • Coinbase
 • Binance
 • Bitterex
 • Bitfinex
 • io
 • Kraken

gibi şirketler yurt dışında en popüler kripto para alım-satım işlemini gerçekleştiren şirketler olarak ön plana çıkmaktadır.


Kripto Para Piyasasında Öne Çıkan Bazı Kripto Paralar

 1. Bitcoin

Bitcoin (BTC), 3 Ocak 2009 tarihinde hayatımızda yer almaya başlamıştır. Bitcoin’in ortaya çıkmasında Satoshi Nakamoto önemli bir rol oynamaktadır.

Herhangi bir merkeze bağlı olmayan Bitcoin, Bittorent ağları ile benzerlik gösteren bir ağ özelliğine sahiptir. Bu ağ üzerinden gerçekleşen ödemeler diğer alanlara hemen ulaşmaktadır. Bu sayede hangi adresten hangi adrese işlem gerçekleştirildiği kayıtlarda yerini almaktadır.

Bu elde edilen kayıtlar blok adı verilen yapıların içerisinde bulunur. Her blokta oldukça yüksek işlem algoritmaları mevcuttur.

Bunun yanında her bir blok kendinden önce gelen son bloğun hash ifadesini içerisinde barındırmaktadır. Bu sayede blok zinciri artık bozulması güç bir blok zinciri haline gelir. Buradaki ana hedef çifte harcamayı önlemenin yanında gönderimleri kayıt altına almaktır.

 1. Ethereum

Ethereum (ETC), son yıllarda kripto para birimine destek çıkan blockchain teknolojisinden faydalanan bir sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ethereum, oldukça yüksek anonimliğin ön planda olduğu ve güvenlik seviyesinin üst düzeyde olduğu bir sistemdir. Ayrıca merkezi olmayan bir sistem desek yanlış söylemiş olmayız. Blockchain ise temelinde bireysel sunucu ve bulut sistemini kullanmaktadır.

Ethereum gibi blockchain alt yapılı bir platform merkezileşme problemini, kurallar dizisine dayanarak ve merkezi bulunmayan bir şekilde kendi kendine çalışarak çözmektedir. Bir kullanıcının kimliğini, uygulama kullanımlarını ve ağ etkinliklerini büyük oranda gizleyerek kontrolün dışında yer almasını sağlar.

Kripto para birimlerinde çıkarılan her coin’in sabit bir sayısı mevcuttur. Ancak Ethereum’da böyle bir sınır mevcut değildir. Yıllık ortalama 12 Ether elde edilmektedir. Her 12 saniyede bir ağda yer alan işlemleri doğrulayan madencilere ise 5 Ether coin ayırmaktadır.

 1. Bitcoin Cash

Bitcoin Cash (BCH), 2017 yılında Bitcoin blok zincirinden ayrılarak bir çeşit kripto para birimi olarak kayıtlara geçmiştir. Bitcoin Cash ile ilgilenen kullanıcılar, Bitcoin Cash’in Bitcoin’den daha hızlı ve daha fazla işlem gerçekleştirdiğini dile getirmektedirler. Öte yandan Bitcoin Cash herhangi bir Bitcoin adresine gönderilmemektedir.

Eğer bir kullanıcı bu işlemi yapmakta diretirse parası havada kalabilir. Bitcoin Cash işlemleri bir Bitcoin Cash adresine, Bitcoin işlemleri ise bir Bitcoin adresine gönderilmektedir. Öte yandan her kripto paranın kendi cüzdanı olduğunu da unutmamanızda fayda vardır.

 1. Litecoin

Litecoin (LTC), 2011 yılında Google çalışanı Charlie Lee tarafından piyasaya sürülmüştür. İlk alt coin olma özelliğine sahip olan Litecoin, açık kaynaklı bir yazılımdır. Herhangi bir merkezi bulunmayan bu kripto para çeşidi, Bitcoin ile aynı çalışma mekanizmasına sahip olsa da bazı farklılıkları bünyesinde barındırmaktadır. Litecoin, Scrypt algoritmasını kullanarak Bitcoin’den ayrışmaktadır.

Bu sayede oldukça yüksek işlem hacmine ve çok hızlı bir blok işleyebilme özelliğini elinde bulundurmaktadır. Öte yandan Litecoin, oldukça düşük maliyetlere para transferlerini gerçekleştirmek amacı ile ortaya çıkarılmış, diğer kripto para birimlerine göre de kullanıcılarına daha fazla depolama alanı sunmaktadır.

 1. Ripple

Ripple (XRP), 2012 yılında ortaya çıkmıştır. Bir çeşit ödeme ağı sistemi ile bu sisteminin kripto para değerini oluşturmaktadır. Ripple, diğer kripto para birimlerinden bir merkeze sahip olma özelliği ile farklılık göstermektedir. Blockchain sistemi üzerinden işlem gören Ripple’da, tüm defterler şirket tarafından yönetilmektedir.

Öte yandan Ripple kendine özgü doğrulama sistemi kullanmaktadır. Bu sayede onay mekanizması hızlı ve düşük maliyetli transferleri anında yapabilmektedir.

Çok yakın zamanda Kubist.Net üzerinden Blockchain eğitimlerini vermeye başlıyor olacağız.

 

 

Önceki Gönderi

Cevap bırakın