milli uzay programı

Milli Uzay Programı ve Uzay Çalışmaları

 

İnsanlığın Mars’a ulaşa idealleri ve uzay ile ilgili çalışmalar Türkiye’de de Milli Uzay Programı çalışmalarına zemin hazırladı. Uzay yarışında süper güçler arasında yer almak ve Türkiye’nin kalkınma hamlesini tamamlamak için ciddi çaba sarf ediliyor. Türkiye Uzay Ajansı’nın kurulması ve 2023 yılında Ay’a gerçekleşecek olan misyonun açıklanması ile birlikte ciddi manada çalışmalar gerçekleştiği gün yüzüne çıktı.

Türkiye, 10 yıllık periyotta Ay’a milli bir uzay aracı ile gitmeyi hedeflerken kısa vadede sert iniş uzun vadede de yumuşak iniş misyonları gerçekleştirecek. Türkiye Uzay Ajansı tarafından yapılan açıklamalara göre 2023 yılında ilk iniş gerçekleştirilecek!

Milli Uzay Programı ile Ay’a İniş

Ay’a ulaşmak adına Milli Uzay Programı kapsamında gerçekleşen çalışmaların ilk etabında tamamen yerli motorla donatılmış bir uzay aracı kullanılacak. Uzay çalışmalarının son hız devam ettiği ve çok yüksek bir ihtimalle uzay çalışmalarının ilk misyonunun başarılı bir şekilde tamamlanacağı ifade ediliyor.

Milli programın gerçekleştirilmesi amacıyla ayrılan bütçenin ilk etapta 32 milyon dolar olarak belirlendiği görülse de bu kapsamda çeşitli destekler ve ekler gelecek. Kısacası program kapsamında bütçenin arttırılması kaçınılmaz olurken gerçekleştirilecek olan artışların misyon bazlı olarak ortaya çıkacağı vurgulandı. Bu nedenle de çeşitli kurumlardan alınacak katkılar ve diğer destekler sayesinde Ay’a ulaşmak için çok daha ciddi çalışmalar yapılacak.

Uluslararası İş Birlikleri ve Uzay Programı

İnsanlığın Mars’a ulaşmak adına çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdiği son dönemde Türkiye’nin uzay hamlesi de oldukça değerli. Bu konuda çalışmalara imza atan Türkiye’nin Milli Uzay Programı kapsamında ABD, Çin ve Rusya gibi ülkeler ile iş birlikleri yapacağı ifade edildi. Daha önce uzaya ulaşmayı başaran ve başarılı misyonlar gerçekleştiren bu ülkelerin özellikle bilgi paylaşımı sayesinde Türkiye’nin programına katkı sağlayacakları ifade edildi.

Türkiye, uzay yarışında var gücü ile mücadele ederken bu konuda 2023 hedeflerinin de oldukça belirleyici olacağından söz etmek gerekiyor. Türkiye’nin ideallerini gerçekleştirirken ciddi adımlar atması ve bütçesini de her geçen gün arttırmaya yönelmesi artık Türkiye’nin de uzay yarışında var olduğunu kanıtlıyor.

Türkiye’nin uzay çalışmaları ve uzay bilimleri ile alakalı Kubist etkinlikleri çok yakında sizlerle!

Cevap bırakın