Nefes Egzersizleri

Nefes Egzersizleri ile Stres Yönetimi

 

Stres, insan yaşamının hemen her anında karşı karşıya kalınabilecek oldukça ciddi problemlerden bir tanesi olarak kabul edilir. Stresin kontrol altına alınamaması psikolojik sorunların yanı sıra fizyolojik problemlerin yaşanmasına da neden olabilir. Bu durumda sosyal yaşamında ve kariyerinde sorunlarla karşılaşan insan için ‘Sağlıklı Yaşam’ mümkün olmaz.

Siz de stresli günlerde kendinizi daha iyi hissetmek ve sağlıklı yaşam felsefesiyle hareket etmek istiyorsanız kesinlikle nefes egzersizlerini değerlendirmelisiniz. Stresin insanı her yönüyle etkilemesini engellemek ve karşılaşılacak sorunları kontrol altına alabilmek için etkin bir stres yönetimine başvurmalısınız. Peki, nefesinizi doğru kontrol ederek stresi nasıl yönetirsiniz?

Stresi Kontrol Altına Almak

Stres, çevresel faktörlerden kaynaklanan ve bütün vücudunuzu etkisi altına alan oldukça önemli bir uyarıdır. Bu uyarıyı doğru bir şekilde kontrol altına alabilmek için vücudunuza hâkim olmanız şarttır. Stres ile karşılaştığınızda afallamanız ya da saldırgan bir ruh haline bürünmeniz normal olsa da yapmamanız gereken bir eylemlere yol açar. Peki, yapmanız gereken nedir?

Stres anında sakin kalabilmenin en iyi ve kaliteli yönü doğru nefes alabilmek ile alakalıdır. İş yaşamında ya da sosyal hayatında çeşitli zorluklarla karşılaşan insanın doğru nefes almakla başarıyı yakalayacağına ilk duyduğunuzda inanmıyor olsanız da bunun kanıtlanmış bir durum olduğunu bilmelisiniz. Peki, stresi azaltmak hatta ortadan kaldırmak nefesle nasıl mümkün olur?

Dik Oturun ve Derin Nefes Alın!

Oturma konusundaki pozisyon bozuklukları, nefes alışverişlerinizi etkileyen en önemli durumdur. Bu yazıyı okurken muhtemelen ekrana doğru eğilmiş ve kaburganız C şeklini almış vaziyette oturuyorsunuz. Bu duruş sizin nefes almanızı zorlaştırdığı gibi özgüven kaybı yaşamanıza da neden olur.

Oturma bozukluğunun yanı sıra dışarıdan gelen bir stres etkeni sizin için oldukça zor anlara kapı aralar. Peki, stresi nasıl def edebilirsiniz? Öncelikle ‘Bir sopa yutmuş gibi’ oturmanız gerekir. Kalça kemiklerinizi hissetmeli ve omurganızın dümdüz olmasını sağlamalısınız. Bu pozisyonda oturduktan sonra derin nefes alıp vermelisiniz. Şimdi daha iyi oldu değil mi?

Stres anlarında da dışarıdan gelen uyarıcıları göz ardı ederek derin nefes alıp vermeli ve pozitif şeyler düşünmelisiniz. Özgüveninizi kaybetmenize neden olan üstelik nefes alışınızı da zorlaştıran pozisyonlardan da derhal kurtulmalısınız.

Stres yönetimi, nefes egzersizleri ve diğer bütün konularda daha profesyonel bir destek arıyorum diyorsanız Kubist olarak size enfes etkinlikler sunuyoruz!

Cevap bırakın