Pandemi Sosyal Hayatımızı Nasıl Etkiledi?

Pandemi Sosyal Hayatımızı Nasıl Etkiledi?

 

Pandemi sosyal hayatımızı nasıl etkiledi siz de merak ediyorsunuz değil mi? O halde pandemi öncesi ve sonrasında hayatımızın nasıl olduğunu düşünerek kısa bir karşılaştırma yapmak gerekecek!

İnsanlık, 2020 yılına girerken yeni bir yıldan ümitli olsa da 2019 yılının sonlarında gizliden yayılan hastalık 365 gün boyunca maske, eldiven ve virüs kelimeleri ile yaşamak zorunda bıraktı insanlığı. Sosyal yaşantının adeta ortadan kalktığı ve insanların eve hapsolduğu bir ortamda sosyallikten eser kalmadı. Bu nedenle de insanlar için sosyallik ile alakalı herhangi bir gelişme yaşanmadı. Ancak insanların sosyal yaşantısına yeni kavramlar girdi. Şimdi gelin son 1 yıllık periyotta sosyal yaşamı etkileyen konular neler oldu bir bakalım!

Pandemi ile Hayatımızda Ne Değişti?

Pandemi ile insan yaşamında değişen pek çok detay oldu. Kimini her gün yaşadık bazılarının farkına çok sonra vardık. Aşağıda bazı değişim ve yeniliklere daha yakından göz atabileceksiniz.

Online Eğitim

Online eğitim, insan yaşamında aslında var olan ama çok tercih edilmeyen bir seçenekti. Çünkü yüz yüze eğitim daha çok tercih ediliyordu. Bilgisayar başından öğretmenle bir araya gelmek çok alışıldık bir şey değildi. Bu nedenle de yapmanız gereken tek şey okula gitmek ya da eğitimin gerçekleşeceği salonda bulunmaktı.

Pandemi hayatımıza online eğitimi getirerek oldukça farklı bir yaşama sahip olmamıza neden oldu. Hayatımız bir bakıma kolaylaştı bir bakıma da oldukça değişti.

Karantina

Pandemi ile birlikte insan yaşamına giren en önemli konulardan bir tanesi de şüphesiz karantina oldu. Daha önce anti virüs programlarında çok sık karşı karşıya kalınan karantinaya alma bu sefer insanlık için söz konusu oldu. Çünkü insanlar virüsten uzak durmak adına karantinaya alınmak durumundaydı. Aylarca evde kalmak zaman zaman da belirli saatlerde evden dışarı adım atmak mümkün oluyordu. Bütün zorluklar bir arada değerlendirildiğinde karantina insanların yaşamını etkileyen en önemli unsurlardan bir diğeriydi.

Normalleşme, yeni normal ve daha pek çok kavram son 1 yılda çok sık duyduğumuz kavramlar oldu. Yaşamı derinden etkileyen konularda pandemi bakalım bizi daha ne tür detaylarla tanıştıracak!

Cevap bırakın