topluluk önünde konuşma sanatı

Topluluk Önünde Konuşma Sanatı

Topluluk Önünde Konuşma Sanatı

Bir konuşmacı olarak seminer, konferans gibi etkinliklerde topluluk karşısında fikirlerinizi dile getirmek, size tanınırlık ve saygınlık kazandırabilir. Bu durum karşısında yeni fırsatları kovalayabilirsiniz. Topluluk önünde konuşmak bir çeşit sanattır.

Eğer çeşitli teknikler ile kendinizi geliştirirseniz topluluk önünde etkileyici ve başarılı bir konuşma yapabilirsiniz. Topluluk önünde etkileyici bir şekilde konuşma yapabilmeniz için sizlere aşağıda çeşitli yöntemler sunduk. Topluluk Önünde Konuşma Sanatı

Bunlar;

Sunumdan önce dinleyicilerle sohbet etmelisiniz: Sunumunuzdan önce sesleneceğiniz kişilerle sohbet halinde olmanızın çeşitli yararları mevcuttur. Örneğin konuşmaya başlamadan önce insanlarla ayaküstü sohbet etmeniz bile ısınmanızı sağlamaktadır. Öte yandan dinleyici kitlesinin genel yapısı hakkında size bilgi verir. Hatta genç bir dinleyici kitlesine sahipseniz konuşmanızı daha heyecanlı bir şekilde yapabilir, gençlerin bildiği terimleri kullanabilirsiniz.

Konuşmanızda örneklerden yararlanacağınız zaman dinleyicilerden bir kişiyi örnek almanız ve örneğinizi o kişi üzerinden devam ettirmeniz, dinleyicilerin konuşmayı dikkatli bir şekilde dinlemesine olanak sağlamaktadır. Kısacası konuşmacı ve dinleyiciler arasındaki bağ sıkılaşmış olur.

İçerik yerine kavramları aklınızda tutmalısınız: Etkileyici ve iyi bir konuşma yapmak için dile getireceğiniz cümleleri veya sözcükleri ezberlemek zorunda değilsiniz. Ezber yapmak, konuşmanın doğallığına gölge düşürebilir. Aynı zamanda ezberlediğiniz yerleri konuşma sırasında unutmak da utanç verici durumlara sebebiyet verebilir. Bu yüzden konuşmanızın içeriğini tam anlamıyla ezberlemek yerine kavramları dikkate almalısınız.

Kısacası konuşmanızın alt başlıklarını belirlemelisiniz. Konuşmanızda değineceğiniz başlıkları ise ezberlemelisiniz. Fakat bu başlıklar hakkında ne diyeceğinizi ezberlemeniz önerdiğimiz bir durum değildir.

Konuşmanızın az da olsa açık uçlu bir yapıda olması dile getireceğiniz şeylerde size esneklik sağlayacaktır. Bu sayede stresiniz de azalacaktır. Toparlamak gerekirse konuşmanın içeriği yerine kavramları aklınızda tutmak sizlerin açısından daha iyi olacaktır.

Kavramlar konuşmanız sırasında içeriğin doğal bir şekilde ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.

Etkileşime girmelisiniz: Kaliteli konuşmacılar, konuşmalarını geçekleştirirken dinleyicilerle sık bir şekilde etkileşime girmektedirler. Ayrıca sunumlarını da gerçekleştirirken dinleyicilerden ona birkaç notayı hatırlatmalarını rica etmektedirler. Bu durum dinleyicilerin dikkatinin dağılmamasını sağlamaktadır. Öte yandan anlatacağı konuları unutmamasına da yardımcı olmaktadır.

Konuşmanızı planlarken, dinleyicilerle nasıl etkileşimde olabileceğinizi ve onları konuşmanın içerisine nasıl dahil edebileceğinizi düşünmelisiniz. Bu sayede onlara bir şey anlatan değil aynı zamanda onlarla etkileşimde olan bir konuşmacı konumuna girebilirsiniz. Kısacası iletişimi çift taraflı sağlamak başarılı bir konuşmanın temel şartları arasında yer almaktadır.

Görsel ve işitsel sunuma dikkat çekmelisiniz: Konuşmanızda slayta yer verecekseniz yaratıcı olmalısınız. Mizahi karikatürler, video ve fotoğraf kullanmanız sizleri bir adım daha öne götürecektir.

Oluşturacağınız faydayı göz önüne almalısınız: Tecrübeli bir konuşmacı dahi sunumunu yapmadan önce heyecanlanmakta ve stres yapmaktadır. Bu stres ile başa çıkmanın en iyi yolu kendinizi ve konuşmanızı değil, dinleyicileri düşünmektir. Konuşmanızı yapmak için sahneye çıktığınızda amacınızın, insanlara çeşitli bilgilerin aktarılmasını sağlamak olduğunu unutmamalısınız. Kısacası insanlara birkaç yeni bilgi veya fikir bile verirseniz görevinizi başarılı bir şekilde gerçekleştirmişsiniz anlamına gelmektedir. Bu yüzden dinleyicilere yararlı bilgiler vermeyi en önemli amaçlarınız arasına koymalısınız.


Topluluk Önünde Konuşmanın Çeşitli Yolları

Kariyer yolunda hızlı bir şekilde ilerleyen kişilerin bir gün topluluk önünde konuşma gerçekleştirme olasılığı oldukça yüksektir. Yöneticiler ve deneyimli çalışanlar için topluluk karşısında konuşma ve sunum yapma, iş hayatının vazgeçilmezi arasındadır. Peki avuç içleri terlemeden, gerilmeden ve mide ağrısı çekmeden bir konuşma gerçekleştirmek için neler yapılmalı? Aşağıda sizlere bu sorunun cevabını çeşitli yollardan dile getirdik. Bunlar;

  • Dinleyici kesime odaklanmamalısınız: Konuşmanızı gerçekleştirirken dinleyici kitleye odaklanmak sunum sırasında en kötü hamlelerden biri olabilir. Unutmamanız gereken tek nokta telefonu ile ilgilenen veya esneyen kişiler her etkinlikte yer alabildiğidir. Bu durumun sizden kaynaklı olduğunu düşünmek biraz mantıksız olabilir. Bu yüzden tam anlamıyla izleyiciye odaklanmak değil de sizi dikkatli bir şekilde dinleyen kişilerle arada göz teması kurmak oldukça önemlidir. Bu şekilde heyecanınızı da bastırmış olursunuz. Fakat stres içindeyseniz, sunumunuza odaklanmalı ve seyirci kusurlarını görmezden gelmelisiniz. Aksi takdirde dinleyiciye odaklanmanın sizi daha da strese sokacağını unutmamalısınız.
  • Konuşma ritmini oturtmalısınız: Konuşmanızı gerçekleştirirken bir ritim tutturmalısınız. Ayrıca konuşma metninizi de oluştururken oldukça uzun cümle kurmaktan kaçınmalısınız. Kısa ve öz cümleler kurmalısınız. Etkileyici bir konuşma için de püf noktaları aralıklı bir şekilde tekrarlamalısınız. Bir sonraki konu başlığına geçmeden önce ses kontrollerini gerçekleştirmeyi de unutmamalısınız. Ayrıca kaliteli bir konuşma için nefes alma ve verme sirkülasyonunu da kontrol altına almalısınız. Nefes alma ve konuşma ritminizin uyumlu olması konuşmanızı olumlu yönde etkileyecektir.
  • Enerjinizi kontrol altına almalısınız: Dinleyiciler tarafından beğenilmeme korkusu yaşamak veya bir aksiliğin olacağını düşünmek, toplum önünde konuşma yapacak kişilerin yaşadığı korkular arasında yer almaktadır. Bu gibi düşünceler yerine negatif enerjinizi pozitif enerjiye çevirmeyi denemelisiniz. Gergin olmanın adrenalinin bir diğer çeşidi olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden bu duygunuzu da kaliteli ve etkileyici bir sunum yapmak için kullanın.
  • Her gün devamlı olarak meditasyon yapmalısınız: Konuşma stresini ve günün yorgunluğunu üzerinizden atmak için her gün beş dakikalık meditasyon yapabilirsiniz. Meditasyon, negatif duygu ve düşüncelerinizi zihninizden atmaya yardımcı olmaktadır. Bu sayede sakinleşmenizi de sağlamaktadır.
  • Organize olmalısınız: Toplum önünde akıcı ve keyifli bir şekilde konuşabilmek için hazırlık yapmalısınız. Hiçbir şey iyi bir konuşma için gerçekleştireceğiniz hazırlıktan daha önemli olmadığını unutmamalısınız. Organize olmalı ve konuşmanızda vurgulamak istediğiniz anahtar kelimelerin tamamını bir kâğıda yazabilirsiniz. Sonrasında zaten konuşma metniniz hazır hale gelmiş olur. Konuşma sırasında ise anahtar kelimelere odaklanarak doğal bir konuşma yapabilirsiniz. Konuşmanızın tamamını metinden okumak stres yapmanıza ve dinleyiciler tarafından sıkıcı bir konuşma yapmanıza sebep olabilir.
  • Alışkanlıklarınızdan kurtulmalısınız: Konuşurken devamlı bir şekilde ‘ııı’, ‘eee’ gibi sesler dile getirmek günlük hayatımızda sıkça yaptığımız hatalar arasında yer almaktadır. Bu yüzden konuşurken devamlı bir şekilde böyle şeylere ihtiyaç duyuyorsanız, daha yavaş konuşmalı ve bolca pratik yapmalısınız.
  • Aynanın karşısında kendinizi dinlemelisiniz: Konuşma öncesi pratiğinizi ayna karşısında yapmanız, yaptığınız hataları görmenize yardımcı olmaktadır. Bu sayede bu hataları düzeltmenize de imkân tanımaktadır. Aynanın karşısındayken yüz ifadenize, hareketlerinize ve duruşunuza dikkat etmelisiniz. Konuşma esnasında sakin bir tavır takınmanız ve nazik ifadeler kullanmanız sayesinde dinleyiciler tarafından daha davetkar olacağınız da unutmamalısınız.
  • Sesinizi kaydetmelisiniz: Konuşmanıza kendinizi odaklamalı ve en baştan en sona kadar konuşmanızı telefonunuza veya kameranıza kaydetmelisiniz. Sonrasında da konuşmanızı izlemeli ve dinlemelisiniz. Bu süreç esnasında daha iyi nasıl konuşacağınıza dair küçük küçük notlar alabilirsiniz. Bazı insanlar kendilerinizi dinlemeyi veya izlemeyi sevmezler. Fakat sesinizin tonuna ya da kameradaki görüntünüze alışmak oldukça iyi bir sunum ortaya çıkarmanıza yardımcı olmaktadır.
  • Sunum programlarından yararlanabilirsiniz: İyi bir şekilde hazırlanmış aynı zamanda dikkat çeken ögelerin yer aldığı ve gereğinden fazla uzun olmayan bir sunum, konuşmanızı oldukça çarpıcı bir hale getirebilir. Konuşmanızda araştırmalardan ve verilerden faydalanıyorsanız sunum programlarına bir göz atabilirsiniz. Öte yandan iyi hazırlanmış ve gereğinden fazla uzunlukta olan bir sunumun, dinleyicilerin dikkatinin farklı yönlere dağılmasına sebebiyet vereceğini de göz ardı etmemelisiniz.

 

Cevap bırakın