Uzaktan Çalışma Nasıl Daha Verimli Hale Getirilir ?

Uzaktan Çalışma Nasıl Daha Verimli Hale Getirilir?

Uzaktan Çalışma Nasıl Daha Verimli Hale Getirilir?

Geçmişten günümüze önem kazanmaya devam eden uzaktan çalışma çoğumuzun hayatında aktif rol oynamaktadır. Özellikle pandemi sürecinin şartları gereği virüsün daha fazla yayılmaması adına uzaktan çalışma tercih edilen bir iş metodu haline gelmiştir. Fakat hem hayatımızda yeni yeni oturmaya başlamasından kaynaklı hem de alışılmadık bir çalışma çeşidi olmasından kaynaklı verimsiz sonuçlara sebep olabilmektedir. Bizlerde daha verimli sonuçlar alabilmeniz adına bir yazı hazırlamak istedik. Hem işinizi hem de eğitiminizi daha verimli kılmak istiyorsanız birazdan yazacaklarımız mutlaka ilginizi çekecektir.

Uzaktan çalışma bizlerin yeni duyduğu fakat aslında yeni olmayan bir kavramdır. Birçok alanda uzaktan çalışma ile projeler gerçekleştirilmektedir. Bahsettiğimiz üzere Covid-19 ile Twitter ve Google gibi büyük şirketler çalışanlarına evden çalışma olanağı sunuyor. Hal bu şekilde olunca iş gücünün de uzaktan çalışma konusunda yeterliliği söz konusu oluyor. Eğer tam zamanlı uzaktan çalışma gerçekleştiriyorsanız aslında o kadarda basit olmadığının farkına varmışsınızdır.

Birçoğumuz ofislerde çalışma ve odaklanma temelli kurallara tabi tutulduk. Yapılan toplantılar bizler dışında belirlenerek, çalışma saatlerimizin başlangıcı ve bitişi o gün ki yaşantımızı etkiliyordu. Ofis içerisinde çalışıyor olmak aslında internet üzerinde istediğimiz gibi dolaşmayı gerekli kılmaktadır. Kısacası toplum olarak belirli saatler ve belirli bir çalışma stiline daha çok aşinayız. Fakat durum uzaktan çalışma olduğunda bu konuda bazı durumları bizler belirlemeliyiz. Hadi gelin uzaktan çalışma sürecinde hem çalışmalarınızı daha verimli kılacak hem de dikkat etmeniz gereken noktalara birlikte bakalım. Uzaktan Çalışma Nasıl Daha Verimli Hale Getirilir?


  • Çalışma Alanınızı Düzenli, Sade ve Rahat Seçmelisiniz

Yapılan araştırmalara göre verimliliğinizi doğrudan etkileyen tesirin çalıştığınız alan olduğu belirlenmiştir. Çalışmalarınızı karmaşık olmayan, temiz bir masada gerçekleştirmek; ihtiyacınız olan eşyaları ya da belgeleri daha kolay bulmanızı sağlar. Aynı zamanda iş sürecini daha zevkli bir hale getirebilir. Bunun yanında çalıştığınız yerin rahat olması da önemlidir. Hem çalıştığınız alanın size odak sağlaması hem de zihinsel ve duygusal açıdan rahat olmanız verim kazanmanız açısından gereklidir. Uzaktan Çalışma Nasıl Daha Verimli

Çalışma alanınızın güneş ışığı alması da odaklanmaya ve dikkat toplamaya oldukça yardımcıdır. Söylemeden geçmek istemedik.

  • Rahat Olacağınız Eşyalara Yatırım Gerçekleştirmelisiniz

Uzaktan çalışma konusunda özellikle tam zamanlı bir çalışma planına sahipseniz gününüzün yarısından fazlasını çalışma alanınızda geçireceğinizi söylememiz doğru olur. Bu yüzden rahat olacağınız eşyalarla bu yola devam etmek çalışma veriminizi artıracaktır. Konforlu bir koltukta oturmak hem bel bölgenizin ağrımasını azaltır hem de odaklanmanıza yardımcı olur. Bilgisayar ekranınızın göz hizasında olması ve sırtınızın düz, ayaklarınızın ise dik olması gerekmektedir.

Bu durum ışığında çalışma alanınıza alacağınız eşyalar için rahatlıkla harcama yapabilirsiniz.

  • Video İçeren Konferansları Tercih Etmelisiniz

Yüz yüze iletişim kurmak ne kadar önemliyse uzaktan eğitimde de canlı video görüntüler o kadar önem taşımaktadır. İlerleyen teknoloji ise bize bu fırsatı sunmaktadır. Bu yüzden uzaktan çalışma gerçekleştirirken videolu konferansları tercih edebilirsiniz. Örneğin; Zoom, Skype, Google Hangouts uygulamaları size bu konuda yardımcı olacaktır. Uzaktan Çalışma Nasıl Daha Verimli

Tercih edeceğiniz bu yönteme gerçek hayatta verdiğiniz konferans dikkatini vermelisiniz. Çünkü sizleri dinleyen insanlar ne ile uğraştığınızı görebiliyor ve anlayabiliyor. Bundan kaynaklı özenli ve dikkatli şekilde ilerleme göstermenizde fayda var.

  • Evden Çalışmanın Normal Bir Durum Olduğunu Kendinize Hatırlatmalısınız

Neredeyse hepimiz uzaktan çalışmaya geçildiği ilk süreçte paniğe kapıldık. Halan bu paniğin bazı alanlarda kendini gösterdiğini söylemeliyiz. Fakat bu konuda paniğe kapılmak yerine rahat davranılmalıdır. Çünkü birçok eğitim kurumu ve şirket evden çalışma için bir disiplin oluşturmaya adım atmıştır. Bu durumun bize gösterdiği sonuç ise; eğitim kurumlarının ve şirketlerin kendisini uzaktan çalışmaya alıştırarak, gelecekte de devam etmesi adına gelişmelere kendini açacağıdır.

Uzaktan çalışan birçok kişinin projelerini evden gerçekleştirebildiğinin farkına varan birçok firma, ofis hususunda tasarruf sağlayarak evden çalışmaya devam edebilir. Böylece çalışan kişilere daha esnek fırsatlar sunularak, genel anlamda özgürlük ve özerklik sağlanabilir. Tam da bu yüzden panik ortamı yaratmamalı, işinize daha mutlu ve rahat şekilde devam etmelisiniz. Uzaktan Çalışma Nasıl Daha Verimli

  • Bir Rutine Sahip Olmalısınız

Çalışmanızın başlangıcında bir düzen oluşturmak için zorlanabilirsiniz. Bilhassa aileniz evin içerisindeyken size engel olacak problemler ile karşılaşabilirsiniz. Fakat her sorumluluğunuz için belirli bir düzen oluşturmanız; evin içerisinde her şeye vakit ayırabilmeniz açısından önemlidir. Aynı zamanda belirlediğiniz düzenin bir rutin oluşturması işinize odağı artırabilmektedir. Bunun sebebi ise belirlediğiniz saatlerde neler olacağını önceden biliyor olmanızdır.

  • Çevrenizdeki İnsanlarla Kural Oluşturarak, İş Arkadaşlarınızla Bağlantınızı Kesmemelisiniz

Uzaktan çalışma gerçekleştirdiğiniz alanın çevresinde bulunan insanlarla kurallar oluşturmalısınız. Onların yapabilecekleri veya yapamayacakları konusunda bilgi vermelisiniz. Böylece çalışmanızı gerçekleştirirken sizi rahatsız edecek bir sebep kalmayacaktır. Sonucunda ise iş veriminizi arttırabilir ve çalıştığınız işi daha iyi kavrayabilirsiniz.

Aynı zamanda iş arkadaşlarınızla iletişiminizi kesmemeye özen göstermelisiniz. Böylece kişisel ve iş hususunda eksiklikler veya kopukluklar meydana gelmeyecektir. Bunun yanında yöneticinize ve müşterinize güncellemeleri iletmelisiniz.

  • Çalışma Düzeninize Molalar Ekleyerek, Evden Çıkmaya Özen Göstermelisiniz

Her çalışma düzeninde bulunması gereken molalar verim konusunda büyük bir öneme sahiptir. Vereceğiniz molalar; dışarıya göz atmak, evin dışına çıkarak ufak yürüyüşler gerçekleştirmek belki meditasyon ya da yoga yapmak olabilir. Bunun yanında çalışırken sabah, öğle ve akşam yemeklerinizi masanızda yememelisiniz. Kısa molalarla çalışmanızı daha verimli hale getirebilirsiniz. Uzaktan Çalışma Nasıl Daha Verimli

Sürekli biçimde evin içerisinde kalmak birtakım problemlere yol açabilir. Bundan kaynaklı evin dışına çıkarak farklı ortamlar görmek size iyi gelecektir.

  • İnternetinizin Güvenli Olduğundan Emin Olmalısınız

Uzaktan çalışma gerçekleştirirken beklenmeyen kesintiler yaşamamak adına internet güvenliğinize önem vermelisiniz. Örneğin bir konferans başlatmadan veya bir mülakata girmeden internetinizi kontrol ederseniz daha sağlıklı bir çalışma gerçekleştirebilirsiniz. Uzaktan Çalışma Nasıl Daha Verimli

  • Çalışma Gerçekleştirirken İşle İlgili Olmayan Her Şeyden Uzak Durmalısınız

Uzaktan çalışmada maksimum verimi sağlamak için teknolojik aletlerinizde var olan mesai saatleri dışındaki bildirimleri kapatmalısınız. Bu bildirimlere aklınıza gelebilecek tüm her şey dahildir. Gerektiği durumlarda tüm sosyal medya hesaplarından çıkarak, odağınızı elinizde tutmalısınız. Böylece çalışırken odağınızı kaybetmemiş olursunuz. Başka bir tercih olarak ise göreve tutunmanızı sağlayan mesajlara yanıt verdiğiniz bir saat belirleyebilirsiniz.

  • Sağlıklı Beslenmenin Üretkenliğinizi Etkilediğini Unutmamalısınız

Gün içerisinde yediğiniz yiyecekler ya da öğün atlayıp, atlamamanız dahi üretkenliğinizi doğrudan etkileyen durumlardır. Projenizin veya işinizin büyüklüğüne göre gerekli enerjiyi vücudunuza almalısınız. Tabi bunu yaparken sağlıklı besinleri de tercih etmelisiniz. Örneğin yediğiniz bir meyve ve kuruyemiş ile öğleden sonra gerçekleştireceğiniz çalışmadan ne kadar verim alabilirsiniz? Kısacası eğer verimli bir çalışma gerçekleştirmek istiyorsanız sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen göstermelisiniz.


Sonuçla üzerinde durduğumuz tüm bu adımları gerçekleştirdiğiniz takdirde uzaktan çalışma döneminde istediğiniz çalışma düzenine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Hatta verimi arttırmakla kalmayarak iş sürecindeki başarınızı dahi maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz. Düzenli ve istekli bir çalışmanın çözemeyeceği proje yoktur. Uzaktan çalışmayı kendinize bir fırsat haline getirmek istiyorsanız sizlerle paylaştığımız maddeleri uygulamanızı öneririz. Tüm bu süreçte yeni alışkanlıklar kazanmanız gerekebilir, bunun için Kubist’in sizler için bir araya getirdiği eğimlerden yararlanabilirsiniz.

Cevap bırakın